تست ورزش قلب چیست؟

تست ورزش قلب (Cardiac Stress Test) برای سلامت قلب در زمانی که بدن در حال ورزش است و به خون بیشتری نیاز دارد گرفته می شود. با توجه به تغییر سبک زندگی مردم و تحرک کمتر افراد و همچنین رژیم غذایی اشتباه و نادرست، بیمار‌های قلبی و عروقی روز به روز در حال افزایش است. از این رو باید با استفاده از روش‌های مختلفی از سلامت قلب خود مطمئن شوید. یکی از بهترین این روش‌ها، تست ورزش قلب است که می‌تواند برای آگاهی از سلامت قلب بسیار کمک کننده باشد. در ادامه توضیحات کامل‌تری را در این باره بیان می‌کنیم.

تست ورزش قلب چیست؟

تست ورزش را می‌توان به عنوان یک روش غربالگری به حساب آورد که توسط آن تاثیر ورزش بر قلب مورد بررسی و ارزیابی قرار می‌گیرد. هنگامی که فرد شروع به ورزش می‌کند، عضلات به خون بیشتری نیاز دارند و قلب باید خون بیشتری را به بدن پمپاژ کند. در این فرایند، قلب بیش از هر عضله‌ای در بدن نیاز به خون رسانی دارد و از این رو می‌توان گفت که این تست یک روش بسیار مناسب برای بررسی سلامت کلی قلب است.

برای انجام تست ورزش قلب راه‌های مختلفی وجود دارد که معمولا برای انجام آن از یک تردمیل و دوچرخه ثابت استفاده می‌کنند. هنگامی که فرد در حال دوچرخه زدن یا دویدن است سه مورد را پزشکان مورد بررسی قرار می‌دهند که عبارت‌انداز:

 1. ریتم قلب
 2. تنفس
 3. فشار خون

همچنین در برخی موارد به جای انجام این تست، به بدن فرد دارویی تزریق می‌کنند که می‌تواند اثر ورزش بر روی تردمیل و دوچرخه ثابت را در بدن بازسازی کند. به طور کلی پزشکان با استفاده از این آزمون می‌توانند به راحتی روند درمان بیمار را تشخیص داده و همچنین دارو‌های مورد نیاز آن‌ها و مقدارشان را نیز مشخص کنند.

بیشتر بخوانید: اکسیر جوانی

چرا باید تست ورزش قلب را انجام داد؟

قبل از آن که تست را برای بیماران آغاز کنند با معاینات مختلف تعداد ضربان قلب، ECG و فشار خون ثبت می شوند. این موارد را در پایان هر تست پزشکان مورد بررسی قرار داده و بهترین روش درمانی را در صورت وجود مشکلات قلبی انتخاب می‌کنند. از این رو هنگامی که فرد در این آزمون در حال انجام فعالیت و ورزش کردن است، فعالیت قلب به وسیله‌ی نوار قلب ذخیره شده و همچنین فشار خون فرد در هر مرحله اندازه گیری می‌شود. این روش به نوعی نشان دهنده آن است که قلب با افزایش نیاز بدن به اکسژن چه واکنشی از خود نشان می‌دهد.

تست ورزش قلب تا زمانی ادامه پیدا می‌کند که ضربان قلب به تعدادی که مد نظر پزشک است برسد. اما اگر  فرد در حین تست ورزش فشار خونش افزایش پیدا کرده یا در قفسه سینه خود احساس درد کند، این آزمایش متوقف می‌شود. پس از پایان تست، قلب به مدت زمانی که حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه است، نیاز دارد تا به حالت اولیه و نرمال خود برسد. این بازه زمانی بهترین زمان برای بررسی ضربان قلب است.

بیشتر بخوانید: پاتولوژیک چیست؟

قبل از تست وزش بدن باید چه آمادگی‌هایی داشته باشید؟

برای آن که این تست را انجام دهید، برای کاهش خطرات نادر و احتمالی و همچنین برای دریافت دقیق‌ترین نتایج باید به مواردی که در ادامه آن‌ها را بیان می‌کنیم، بیش از پیش توجه کنید:

 • حداقل باید ۳ ساعت قبل از انجام این تست، فرد به هیچ عنوان نباید سیگار بکشد و یا از مصرف نوشیدنی‌ها کافئین دار، خودداری کند.
 • پوشیدن لباس و کفش مناسب در حین تمرین یکی از مهم‌ترین مواردی است که افراد باید به آن توجه کنند.
 • اگر بیماری دیابت دارید، برای قطع دارو‌های خود برای انجام تست با پزشک خود مشورت کنید.
 • قبل از انجام تست به خوبی استراحت کرده و از انجام فعالیت‌های بدنی شدید جلوگیری کنید.
 • اگر دارو‌های مختلفی را مصرف می‌کنید، تا دستور پزشک، مصرف آن‌ها را ترک نکنید.

بیشتر بخوانید: جواب پاتولوژی مثبت

مزایا و فواید انجام تست ورزش قلب چیست؟

تست ورزش برای عوامل مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و باید گفت که با این تست می‌توان سلامت قلب را از جهات مختلفی مورد ارزیابی قرار داد. یکی از دلایلی که از این تست استفاده می‌کنند می‌توان به تشخیص درد قفسه سینه اشاره کرد. از دیگر دلایل استفاده از آن، تعیین میزان ظرفیت افراد برای انجام ورزش‌های مختلف است تا متوجه شد که آیا قلب توانایی انجام چنین فعالیت‌هایی را دارد یا خیر. به طور کلی دلایلی که از این آزمایش استفاده می‌کنند را به چهار دلیل می‌توان تقسیم بندی کرد که شامل موارد زیر است:

 • بررسی و تشخیص بیمار عروق کرونری قلب
 • بررسی و تشخیص مشکلات ریتم قلب
 • وجود یا عدم وجود بیماری‌های قلبی
 • تشخیص زمان عمل جراحی

بررسی و تشخیص بیمار عروق کرونری قلب

عروق کرونری قلب وظیفه خون و اکسیژن رسانی قلب را به عهده دارد. با انجام تست ورزش می‌توان متوجه شد که آیا عروق کرونری وظیفه‌ی خود را به خوبی انجام می‌دهند یا خیر.

بررسی و تشخیص مشکلات ریتم قلب

یکی دیگر از دلایلی که از این تست استفاده می‌کنند، تشخیص مشکلات ریتم قلب است. این مشکلات زمانی به وجود می‌آید که ضربان‌های الکتریکی قلب به خوبی و به درستی عمل نکند و سبب اختلال ضربان قلب شود.

وجود یا عدم وجود بیماری‌های قلبی

از دیگر دلایلی که از تست ورزش قلب استفاده می‌کنند، می‌توان به تشخیص بیمار‌های قلبی اشاره کرد. با استفاده از این تست می‌توان متوجه شد که شدت این بیماری چقدر است و چگونه می‌توان بهترین روند درمان را برای آن پیدا کرد.

تشخیص زمان عمل جراحی

برای آن که بتوان زمان جراحی قلب را تعیین کرد و یا متوجه شد که بیمار به عمل پیوند قبل نیاز دارد یا خیر، تست ورزش می‌تواند در این زمینه بسیار کمک کننده باشد.

بیشتر بخوانید: نمونه جواب آندوسکپی معده

تست ورزش قلب را در خانه نیز می‌توان انجام داد؟

برای آگاهی از سلامت قلب خود می‌توانید قبل از مراجعه به پزشک نگرانی‌ها و استرس خود را در این زمینه کاهش دهید. از جمله روش‌هایی که می‌توان به وسیله‌ی آن‌ها سلامت قلب را متوجه شد شامل موارد زیر است:

 • اختلال خونرسانی به پاها
 • اختلال خون رسانی به دست‌ها
 • ضربان قلب

اختلال خونرسانی به پاها

پاهای خود را حدود ۳۰ ثانیه بالا نگه دارید و در صورتی که رنگ پاها‌ سفید و یا در اصطلاح رنگ پریده شده، احتمال آن که نشان دهنده اختلالات خونرسانی باشد، وجود دارد.

اختلال خون رسانی به دست‌ها

ناخن‌های خود را فشار دهید و سپس فشار را از روی دست خود بردارید، اگر پس از دو ثانیه ناخن‌ها رنگ طبیعی خود را به دست نیاوردند نشان از اختلالات خون رسانی دارد.

ضربان قلب

ضربان قلب خود را در خانه اندازه بگیرید. در هر دقیقه قلب باید ۶۰ تا ۱۰۰ بار بتپد، در صورتی که ضربان قلب بیش از ۱۰۰ بار یا کمتر از ۶۰ بار بود، باید به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: سیتوپاتولوژی چیست

نتیجه‌گیری

در این مقاله از ایرانمهر گفته شد که تست ورزش قلب چیست و به چه منظور انجام می شود؟ به زبان عامیانه، زمانی که شما ورز می کنید از قلب تست میگیریند تا متوجه شوند آیا در زمان ورزش به خوبی کار می کند یا نه؟ همچنین به دلایل انجام تست ورزش قلب اشاره کرد که چرا باید تست ورزش قلب بدهیم و آمادگی قبل از تست ورزش قلب چیست؟

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *