ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب

با ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب بیشتر آشنا شوید!

پیدا کردن یک آزمایشگاه خوب یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های افرادی است که پزشک از آن‌ها می‌خواهد برای تشخیص بیماریشان یک سری آزمایشات را انجام بدهند. یکی از دلایل سخت‌تر شدن انتخاب یک آزمایشگاه خوب، تعداد زیاد آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در شهرهای مختلف است. امروزه شما می‌توانید تعداد زیادی آزمایشگاه در سطح شهرهای بزرگ مشاهده کنید اما کدام یک از آن‌ها بهترین خدمات را بیماران ارائه می‌دهند؟ ما چگونه می‌توانیم بهترین آزمایشگاه را در شهرمان پیدا کنیم؟ این سؤالات تنها برخی از پرسش‌هایی است که برای بسیاری از افراد به وجود می‌آید به همین دلیل ما در این مطلب قصد داریم تا شما را با ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب بیشتر آشنا کنیم و به بررسی دلایل اهمیت هرکدام از آن‌ها بپردازیم؛ پس با ما همراه شوید.

 

 

مهم‌ترین ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب

پیدا کردن یک آزمایشگاه خوب می‌تواند به تشخیص درست و سریع بیماری توسط پزشک کمک کند؛ بنابراین شناخت ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب این امکان را برای شما فراهم می‌کند که بتوانید یک آزمایشگاه استاندارد و مناسب پیدا کنید تا علاوه بر زمان، هزینه‌ای که برای انجام آزمایشات مختلف می‌پردازید به هدر نرود.

آزمایشگاه ایران مهر بهترین آزمایشگاه مشهد است که با در اختیار داشتن پیشرفته‌ترین دستگاه‌ها و تجهیزات آزمایشگاهی و همچنین استفاده از کادر درمانی مجرب و باتجربه بهترین خدمات آزمایشگاهی را به شما مراجعین گرامی ارائه می‌کند. این آزمایشگاه می‌تواند یک آزمایشگاه با مهم ترین ویژگی های برای شما باشد. برای مطالعه مهم ترین ویژگی های یک آزمایشگاه خوب تا ادامه این مقاله با ما همراه شوید.

میزان دقت و درستی نتایج آزمایش

یکی از مهم‌ترین ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب میزان دقت و درستی جواب آزمایش‌هایی است که به بیماران تحویل داده می‌شود. زمانی می‌توان یک آزمایشگاه تشخیص طبی را به عنوان بهترین آزمایشگاه انتخاب کرد که از دستگاه‌های به‌روز و پیشرفته و کادری مجرب و تحصیل‌کرده برای تشخیص بیماری‌ها استفاده کند. استفاده از نیروی انسانی متخصص می‌تواند تأثیر بسیار زیادی در افزایش دقت جواب‌های آزمایش بیماران داشته باشد به همین دلیل است که نیروی انسانی در کنار تجهیزات پیشرفته باعث افزایش کیفیت و سرعت جوابدهی به بیماران می‌شود.

همچنین یک آزمایشگاه مجهز باید قادر به انجام طیف زیادی از انواع آزمایش‌های مختلف باشد تا مراجعین بتوانند تمام آزمایش‌های مورد نیاز خود را در همان مرکز انجام دهند و نیازی به مراجعه به چندین آزمایشگاه مختلف نداشته باشند. در حال حاضر آزمایشگاه ایران مهر با بهره‌گیری از دستگاه‌های پیشرفته و در اختیار داشتن متخصصین حرفه‌ای و با تجربه تلاش کرده است تا میزان خطای انسانی را به حداقل برساند و بهترین خدمات را به مراجعین ارائه کند.

نحوه برخورد پرسنل و پذیرش آزمایشگاه

شاید این طور به نظر برسد که صرفاً ارائه دقیق جواب آزمایش می‌تواند معیار مناسبی برای تشخیص خوب یا بد بودن یک آزمایشگاه تشخیص طبی باشد در حالی که امروزه به دلیل پیشرفت علم و تکنولوژی بسیاری از آزمایشگاه‌ها با در اختیار داشتن دستگاه‌های پیشرفته، کمترین میزان خطا را در ارائه جواب آزمایش‌های مختلف دارند؛ بنابراین نمی‌توان این عامل را به عنوان تنها ویژگی یک آزمایشگاه خوب در نظر گرفت. زمانی که شما برای اولین بار وارد یک آزمایشگاه می‌شوید، به سراغ بخش پذیرش می‌روید تا کارهای لازم برای آزمایش را انجام بدهید.

برخورد افرادی که در پذیرش آزمایشگاه‌ها فعالیت می‌کنند می‌تواند تأثیر زیادی در میزان رضایت مراجعین داشته باشد. راهنمایی درست بیمار، تعیین وقت دقیق و … از جمله وظایف افرادی است که در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی کار می‌کنند. برخورد خوب سایر پرسنل نیز یکی از ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب است که می‌تواند تجربه لذت بخشی را برای بیمار به ارمغان بیاورد. همچنین این مسئله هنگامی که مراجعین آزمایشگاه‌ها کودکان باشند، از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا بسیاری از کودکان و والدین آن‌ها نسبت به انجام آزمایش حساسیت‌ها و نگرانی‌های زیادی دارند.

محیط داخل آزمایشگاه

حتماً شما نیز بارها تجربه حضور در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی مختلفی را برای انجام آزمایشات خود داشته‌اید. فضای داخلی برخی از آزمایشگاه‌های تشخیص طبی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فضای آرامش بخشی را برای بیماران به وجود بیاورند. بسیاری از افرادی که به آزمایشگاه‌ها مراجعه می‌کنند از استرس زیادی برخوردارند زیرا همان‌طور که می‌دانید جواب نهایی آزمایش می‌تواند تأثیر زیادی در روند درمان بیماران داشته باشد به همین دلیل است که یکی از ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب، ایجاد مکانی آرام و فضای انتظار کافی برای بیماران است.

یک آزمایشگاه خوب و استاندارد موظف است محیط مناسبی را برای بیماران فراهم کند. استفاده از دستگاه‌های نوبت‌دهی، فراهم کردن کتاب‌ها و مجلات سرگرم‌کننده، در نظر گرفتن صندلی‌های کافی برای مراجعین و… تنها بخشی از کارهایی است که می‌تواند به بیماران برای کاهش استرس کمک کند. نظافت و رعایت بهداشت نیز از جمله نکات بسیار مهم در آزمایشگاه‌های تشخیص طبی است. اگر قصد انتخاب یک آزمایشگاه مناسب و استاندارد را دارید بهتر است تمامی این موارد را مدنظر قرار دهید.

سرعت مناسب در ارائه جواب آزمایش به بیماران

علاوه بر میزان دقتی که در جواب آزمایش‌های بیماران باید وجود داشته باشد، زمان جوابدهی به بیماران نیز باید به حداقل برسد. یکی از ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب، سرعت بالا در ارائه جواب آزمایش به بیماران است زیرا در برخی موارد تشخیص زود هنگام می‌تواند نقش بسیار مهمی در بهبود وضعیت بیمار داشته باشد به همین دلیل امروزه اکثر آزمایشگاه‌ها تلاش می‌کنند تا با استفاده از راهکارهای مختلفی زمان جوابدهی به بیماران را به حداقل برسانند. دریافت جواب آزمایش به صورت آنلاین یکی از شیوه‌هایی است که می‌توان از آن برای افزایش سرعت جوابدهی استفاده کرد.

موقعیت مکانی آزمایشگاه

در اکثر شهرهای کوچک معمولاً آزمایشگاه‌های تشخیص طبی در نزدیکی کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها قرار دارند اما در شهرهای بزرگ این مسئله قدری متفاوت‌تر است به طوری که شما می‌توانید در مناطق مختلف شهر آزمایشگاه‌های تشخیص طبی زیادی را مشاهده کنید. شاید موقعیت مکانی برای بسیاری از افرادی که در شهرهای کوچک زندگی می‌کنند از اهمیت زیادی برخوردار نباشد اما در شهرهای بزرگ به دلیل ترافیک‌های سنگینی که وجود دارد بیشتر افراد ترجیح می‌دهند آزمایشگاهی را برای انجام آزمایشات خود انتخاب کنند که به مطب پزشک و یا محل زندگیشان نزدیک‌تر باشد؛ بنابراین موقعیت مکانی آزمایشگاه می‌تواند یکی از ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب باشد.

بند پایانی

در سال‌های اخیر علم پزشکی پیشرفت زیادی کرده است به همین دلیل امروزه آزمایشگاه‌های تشخیص طبی زیادی برای تشخیص انواع بیماری‌ها تاسیس شده‌اند تا بتوانند خدمات مناسبی را به بیماران ارائه دهند و به پزشکان برای تشخیص بیماری‌ها کمک کنند. دقت بالا و درستی جواب آزمایش، برخورد مناسب پرسنل و پذیرش آزمایشگاه، موقعیت مکانی خوب، سرعت بالای جوابدهی و محیط استاندارد داخل آزمایشگاه از جمله ویژگی ‌های یک آزمایشگاه خوب است. شما می‌توانید با توجه به این معیارها یک آزمایشگاه تشخیص طبی مناسب برای انجام آزمایشات ضروری و یا چکاپ‌های سالانه انتخاب کنید.

 

ما را در اینستاگرام دنبال کنید. instagram.com/iranmehr_lab

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *