آزمایش چکاپ کودکان ۲ تا ۱۲ سال

آزمایش چکاپ کودکان ۲ تا ۱۲ سال

اطلاع از وضعیت درونی بدن ما، به ما میفهماند که از نظر سلامتی، بدن ما در چه وضعیتی قرار دارد با انجام آزمایش ها و تست های سالانه در قالب آزمایشات چکاپ، می‌توان از وضعیت سلامت خود با خبر شد. توصیه می‌شود که هر فردی حداقل هر شش ماه یک بار اقدام به انجام آزمایش چکاپ کند، ولی این را باید بدانید که آزمایش های چکاپ برای هر رده سنی متفاوت است. آزمایش های چکاپی که برای یک کودک تجویز می‌شود، قطعا با آزمایش های چکاپی که برای یک فرد بالغ تجویز می‌شود، متفاوت است. لذا ما در این مقاله به آزمایش چکاپ کودکان ۲ تا ۱۲ سال می‌پردازیم.

آزمایش چکاپ کودکان ۲ تا ۱۲ سال به منظور بررسی احتمالی وجود برخی بیماری های شایع در این سنین انجام می‌گیرد. به طور کلی، کودکانی که علائم برخی بیماری ها در آن ها دیده نمی‌شود، نیازی به انجام این آزمایشات ندارند، ولی می‌توان شروع خوبی برای ایجاد عادت برای انجام آزمایش های چکاپ در سنین بزرگسالی باشد. به علاوه اگر با انجام آزمایش چکاپ در سنین کودکی، چاقی و اضافه وزن کودک شناسایی شود، درمان وی می‌تواند در بزرگسالی از ابتلا دیابت یا بیماری های قلبی جلوگیری کند.

شما به راحتی می‌توانید با انجام چند آزمایش ساده، مشکلات احتمالی کودک خود را تشخیص داده و با اقدام به موقع و استفاده از دارو و روش های درمانی، از پیشرفت و وخیم شدن بیماری جلوگیری کند. بعد از انجام آزمایش های چکاپ از فرزند خود، نتایج آزمایش را با پزشک در میان بگذارید تا در صورت وجود مشکل یا موارد مشکوک، اقدامات لازم صورت گیرد.

لیست آزمایشات چکاپ کودکان ۲ تا ۱۲ سال

بررسی وزن، قد، چاقی، شنوایی و بینایی

به طور استاندارد، کودک باید از نظر شنوایی، بینایی، قد و وزن حداقل سالی یکبار و به طور منظم مورد آزمایش قرار گیرد. انجام این چنین آزمایشات به تشخیص و درمان عوامل مربوط مانند رشد منحنی کودک بسیار کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید : lymph در آزماش خون به چه معناست؟

اندازه گیری هموگلبین (Hgb) برای تعیین کم خونی

در طی سال های رشد کودک، موضوعی که سلامت او را در خطر قرار می‌دهد، کم خونی کودکان است. کم خونی یکی از بیماری های شایع در سنین کودکی می‌باشد که مهم ترین دلیل کم خونی در کودکان، فقر آهن است. کمبود آهن با نداشتم رژیم غذایی مناسب برای کودک به وجود می‌آید.

کم خونی می‌تواند رشد ذهنی، حرکتی و رفتاری کودک را به تاخیر بیندازد و مشکلاتی را در آینده برای کودک به وجود بیاورد. ضعف مهارت های حرکتی، مشکلات رفتاری در خانه و مدرسه، عدم یادگیری و عملکرد ضعیف در مدرسه، می‌تواند از پیامد های بلند مدت کم خونی و عدم دریافت آهن در کودک باشد.

در صورت پیدا شدن عوامل خطر برای کمبود آهن و کم خونی در کودک، می‌بایست اقدام به انجام آزمایش اندازه گیری هموگلبین (Hgb) کنید.

بخوانید: آزمایش blood

شمارش سلول های خونی (CBC)

آزمایش شمارش سلول های خونی یا همان آزمایش CBC هم یک آزمایش ساده و ارزان می‌باشد که در تمامی چکاپ ها مخصوصا آزمایش چکاپ کودکان ۲ تا ۱۲ سال انجام می‌گیرد. این آزمایش به علت اهمیت حیاتی که دارد، جایگاه خاصی بین پزشکان و آزمایشگاه ها دارد. با این آزمایش بسیار ساده و در عین حال مهم، می‌توان از کم خونی تا سرطان خون را در کودکان ۲ تا ۱۲ سال تشخیص داد.

در آزمایش خون CBC، پارامتر های متفاوتی اندازه گیری می‌شود، ولی به در مجموع می‌توان گفت که هدف از انجام این آزمایش تعیین تعداد، مقادیر و کمیت های خون است. از موارد که در آزمایش CBC مورد اندازه گیری قرار می‌گیرد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • هموگلوبین Hgb
  • هماتوکریت Hct
  • گلبول های قرمز Rbc
  • گلبول های سفید Wbc
  • پلاکت ها

تمامی این موارد را می‌توان در آزمایش CBC اندازه گیری کرد و بهتر است پس از دریافت نتایج، آن را به پزشک نشان داده تا برایتان تفسیر کند یا اینکه خود در خانه با مطالعه مقاله خواندن آزمایش خون نسبت به وضعیت خون کودک خود آگاه شد.

 

قند خون ناشتا (FBG)

میزان قند خون برای اندازه گیری سطح گلوکز در خون انجام می‌شود. میزان قند خون، به صورت ناشتا و غیر ناشتا اندازه گیری می‌شود.

گلوکز  یا همان قند خون، در جریان خون حرکت می‌کند تا به همراه سایر مواد مغذی به سلول های بدن برسد. بعد از خوردن غذا سطح قند خون افزایش می‌یابد. بین وعده های غذایی، بعد از ورزش شدید یا بعد از گذر زمان طولانی بعد از غذا خوردن ( مانند زمان پیش از صبحانه)، میزان قند خون در پایین ترین حد قرار می‌گیرد.

قند خون ناشتا یا گلوکز خون ناشتا، (FBG) آزمایشی است که سطح گلوکز خون را بعد از ۸ تا ۱۲ ساعت ناشتایی اندازه گیری می‌‎کند. آزمایش قند خون ناشتا میزان متوسط گلوکز در خون را در طول ۲ تا ۳ ماه کذشته ارزیابی می‌کند.

سطح قند خون در کودکان سالم بین ۷۰ تا ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر است. نسونات قند خون در این بازه، حد نرمال به حساب می‌آید. با این حال این ممکن است در سنین مختلف کودکی کمی متفاوت باشد.

کودکان ۲ تا ۵ سال : حد طبیعی قند خون در نوزادان تا ۵ سال ۱۰۰ الی ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر است. قند خون در حالت ناشتا باید نزدیک به ۱۰۰ و بعد از صرف غذا و قبل از خوابیدن باید نزدیک به ۲۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

کودکان ۵ تا ۱۲ سال: برای کودکان در این سنین، میزان قند خون در حال نرمال، ۷۰ تا ۱۵۰ میلی گرم بر دسی لیتر است. قند خون ناشتا باید نزدیک به ۱۰۰ میلی گرم بر دسی لیتر باشد.

بخوانید: آزمایش دیابت چگونه است؟

نتیجه گیری

علائم بسیاری از بیماری هایی که در سنین نوجوانی، جوانی و بزرگسالی ظاهر می‌شود، در کودکی نیز قابل مشاهده است. بسیاری از بیماری ها اگر در سنین کودکی تشخیص داده شود و نسبت به درمان آن ها اقدامی انجام گیرد، در سنین بزرگسالی دیگر مشکل ساز نخواهد بود. ابتلا به بیماری هایی مانند دیابت، کلسترول بالا، فشار خون و … به دلیل عادت های اشتباهی است که کودکان در همان سنین کودکی می‌آموزند و تا سنین بالاتر نیز آن را ادامه می‌دهند که همین زمینه ابتلا به این بیماری ها را فراهم می‌کند.

برای انجام هر کدام از آزمایش های چکاپ کودکان ۲ تا ۱۲ سال می‌بایست به یک آزمایشگاه معتبر و مطمئن مراجعه کنید. آزمایشگاه پاتولوژی ایران مهر، آماده خدمت رسانی به شما و نمونه برداری از فرزندان دلبندتان با استفاده فناوری های روز دنیا و بهترین تجیهزات آزمایشگاهی می‌باشد. شما با مراجعه به آزمایشگاه ایران مهر، می‌توانید کلیه تست های آزمایش چکاپ کودکان ۲ تا ۱۲ سال را انجام دهید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *