آزمایش کلسترول و فشار خون

درباره آزمایش کلسترول و فشار خون بیشتر بدانید

آیا قرار است آزمایش کلسترول و فشارخون انجام دهید اما دقیق نمی‌دانید هدف از انجام این آزمایش چیست؟ پس در ادامه همراه ما باشید تا ساده و مختصر برای شما شرح دهیم. آزمایش کلسترول یا همان فشار خون به منظور اندازه‌گیری میزان چربی در خون انجام می‌شود که در این آزمایش مقدار کلسترول و تری گلیسیرید کاملا مشخص می‌شود. معمولاً آزمایش کلسترول و فشار خون برای افرادی که در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارند توسط پزشک تجویز می‌شود. البته برای دیگر مشکلات مانند کبد، پانکراس و دیگر بیماری‌های ژنتیکی انجام این آزمایش بسیار کمک‌کننده است.

چرا انجام آزمایش کلسترول ضرورت دارد؟

بالا بودن سطح کلسترول خون یک فاکتور خطرناک برای ابتلا به بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود. گاهی اوقات بالا بودن سطح کلسترول هیچ نشانه و علامتی ندارد. به همین خاطر، این آزمایش یک ابزار مهم برای تشخیص بیماری‌های قلبی است که در صورت مثبت شدن سطح بالا کلسترول خون به راحتی می‌توانید از پیشرفت و توسعه بیماری‌های قلبی جلوگیری ‌کنید.

معمولاً این آزمایش برای افراد بزرگسال که سن بیشتر از ۲۰ سال دارند، هر ۵ سال یکبار تکرار می‌شود که به توصیه پزشکان باید اولین بار این آزمایش در سن ۲۰ سالگی انجام شود. حتی اگر هیچ نشانه و علامتی از بیماری‌های قلبی و کلسترول بالا مشاهده نشود. با انجام این آزمایش به صورت منظم می‌توانید به راحتی از بیماری‌های قلبی پیشگیری کنید. چرا که هنگام حمله قلبی و مواجه شدن با استرس شدید خیلی سریع کلسترول خون تحت تاثیر قرار می‌گیرد و افزایش پیدا می‌کند.

بیشتر بخوانید : lymph در آزمایش خون

آیا آزمایش کلسترول تنها میزان چربی خون را اندازه‌گیری می‌کند؟

آزمایش کلسترول علاوه بر میزان چربی خون مواد مرتبط با چربی را هم اندازه‌گیری می‌کند. چربی موجود در خون از ترکیبات مختلف ساخته شده است که این ترکیبات تنها به مقدار مشخصی برای بدن بسیار ضروری هستند و عملکردهای متنوع برای ارگان‌ و سلول‌های بدن از خود نشان می‌دهد. آزمایش چربی برای اندازه‌گیری انواع چربی‌های موجود در خون انجام می‌شود. بهترین ماده چربی در بدن تری گلیسیرید و کلسترول است که از طریق لیپوپروتئین حمل می‌شود. حال لیپوپروتئین‌ها به سه دسته تقسیم می‌شود؛ لیپوپروتئین‌های چرب با چگالی بالا، لیپوپروتئین‌های چگالی پایین، لیپوپروتئین‌ها با چگالی خیلی کم.

به طور کلی، آزمایش چربی برای اندازه‌گیری مواد نام برده شده در زیر بسیار کاربردی است:

 • کلسترول تام که کلسترول کل موجود در خون را اندازه گیری می‌کند.
 • تری گلیسیرید که در آزمایش چربی میزان کل نری گلیسیرید موجود در خون را اندازه‌گیری می‌کند.
 • میزان کلسترول در لیپوپروتئین‌ها با چگالی‌های مختلف مشخص می‌شود.

تنظیم و کنترل میزان چربی موجود در خون بسیار اهمیت دارد

اگر به طور مداوم چربی خون را کنترل می‌کنید، بدن خود در برابر حملات قلبی در امان نگه‌می‌دارید. اما به محض کم یا زیاد شدن کلسترول موجب می‌شود سلامتی شما به خطر بیفتد. مقداری از کلسترول لازم توسط خود بدن ساخته و قسمت دیگر هم از طریق مواد غذایی به بدن وارد می‌شود. عواملی که موجب افزایش میزان چربی خون می‌شود؛ شامل مصرف مواد غذایی پرچرب و همچنین داشتن عوامل ژنتیکی است. افزایش کلسترول و وجود میزان کلسترول اضافی در خون پلاک‌هایی در دیواره رگ‌های خونی قرار گرفته و موجب می‌شود با بیماری‌هایی همچون گرفتگی عروق و سکته‌های مغزی و قلبی مواجه شوید.

آزمایش چربی برای ارزیابی احتمالات بیماری‌های قلبی و عروقی بسیار کاربرد دارد

آزمایش کلسترول و چربی خون به منظور ارزیابی احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی انجام می‌شود. این آزمایش کمک می‌کند پزشک برای درمان بیماری‌های قلبی و عروقی بهترین روش درمانی را انتخاب کند. همچنین با بررسی جواب‌‌های آزمایش تاثیر روش‌های مختلف درمانی را مورد بررسی قرار می‌دهد و تصمیم می‌گیرد برای درمان روش‌ تهاجمی را انتخاب کند یا دارویی. همچنین ممکن است آزمایش چربی در مراحل درمانی تکرار تا تاثیر روش درمانی مشخص و نسبت به آن دوز دارویی تنظیم شود.

مواقع ضروری برای انجام آزمایش چربی

در بیشتر مواقع آزمایش چربی و کلسترول خون به خاطر روبرو شدن با شرایط زیر توصیه می‌شود:

 • اگر در خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی قرار دارید.
 • استعمال دخانیات و سیگار
 • عدم تحرک جسمانی و ورزش نکردن
 • نداشتن رژیم غذایی مناسب
 • چاقی و داشتن اضافه وزن
 • قرار گرفتن در دوره‌های میانسالی، مردانی که بالای ۴۵ و خانم‌هایی که بالای ۵۵ سال سن دارند.
 • مواجه شدن با مشکلات یا حمله‌های قلبی متعدد
 • داشتن سابقه ژنتیکی
 • ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی
 • بالا بودن فشار خون
 • مواجه شدن با بیماری دیابت

بیشتر بخوانید : سیتولوژی چیست؟ 

آزمایش کلسترول چگونه انجام می‌شود؟

برای انجام آزمایش کلسترول مقداری خون جهت نمونه از شما گرفته می‌شود که ممکن است در ناحیه خون گرفته شده کمی درد یا گزگز شدن احساس کنید. بنابراین هیچ خطری هنگام انجام این آزمایش شما را تهدید نمی‌کند. این آزمایش معمولاً صبح به صورت ناشتا انجام می‌شود تا نتایج آن به صورت دقیق قابل مشاهده باشد. البته برای رسیدن به نتیجه قطعی آزمایش لازم است برخی نکات گفته شده در زیر را رعایت کنید:

 • حدود ۱۲ ساعت قبل از انجام آزمایش نباید چیزی میل کنید. البته خوردن یا نخوردن مواد غذایی هیچ تاثیری بر روی سطح کلسترول خون ندارد. اما امروزه بیشتر پزشکان برای انجام این آزمایش این نکته را در نظر می‌گیرند.
 • البته نوشیدن قهوه چای و دیگر نوشیدنی ها قبل از انجام آزمایش مانعی ندارد.
 • برخی داروهای ضد بارداری ممکن است سطح کلسترول را افزایش دهد. بنابراین اگر داروی خاصی مصرف می‌کنید حتما قبل از انجام آزمایش به اطلاع پزشک برسانید.
 • در صورت استفاده از دارو خاصی به صورت مکرر  حتما به پزشک خود اطلاع دهید. چرا که ممکن است پزشک از شما بخواهد حدود یک هفته یا مدت مشخصی مصرف آن را قبل از آزمایش کنار بگذارید.

برای کاهش میزان کلسترول چه کارهایی مفید است؟

در صورت مواجه شدن با میزان کلسترول خون بالا توصیه می‌شود موارد گفته شده در زیر را رعایت کنید:

 • اگر سیگاری هستید یا الکل مصرف می‌کنید برای کاهش کلسترول اولین قدم ترک سیگار و مصرف الکل است.
 • در صورت داشتن اضافه وزن از خوردن غذاهای چرب و شور پرهیز کنید.
 • بهترین راه‌کار برای کاهش کلسترول خون داشتن یک رژیم غذایی متعادل است که سرشار از انواع سبزیجات، غلات، محصولات لبنی کم‌چرب پروتئین و سبزیجات می‌باشد.
 • در برخی مواقع، پزشک برای رسیدن به نتیجه بهتر انجام فعالیت‌های بدنی و تغییر سبک زندگی را توصیه می‌کند.
 • همچنین با مصرف برخی غذاها می‌توان به دستگاه گوارش کمک کرد تا کلسترول کمتری جذب کند.مصرف غذاهایی همچون جو، سیب و سبزیجاتی مانند بادمنجان.

جمع بندی

وجود کلسترول خون بالا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروقی را افزایش می‌دهد. زمانی که پزشک انجام این آزمایش را برای شما تجویز می‌کند، مسلما با علائم بیماری‌های قلبی و عروقی مواجه شده است که برای رسیدن به نتیجه قطعی انجام این آزمایش را توصیه می‌کند. البته کلسترول خون در سطح‌های متفاوتی قرار می‌گیرد که در مواقع ضروری رعایت کردن نکات مراقبتی بسیار حیاتی است.

اگر قصد انجام آزمایش کلسترول و فشار خون را دارید، ما به شما آزمایشگاه پاتولوژی ایران مهر را توصیه می‌کنیم. آزمایش ایران مهر یکی از بهترین آزمایشگاه های پاتولوژی در مشهد است که با استفاده از بهترین تجهیزات آزمایشگاهی همراه با آخرین فناوری ها، مناسب ترین و با کیفیت ترین خدمات را به شما ارائه می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *