آزمایش کلسترول

آزمایش کلسترول یا آزمایش HDL چیست؟

کلسترول یکی از مولکول های زیستی در دسته استروئید ها و لیپیدها و نوعی الکل مرسوم به استرول می‌باشد. کلسترول یک مولکول ۲۷ کربنه می‌باشد که ساختار چند حلقه ای دارد. مهم ترین نقش کلسترول، استحکام و انعطاف بخشی به غشا سولی است. اگر بخواهیم کلسترول را به زبان ساده بیان کنیم، کلسترول نوعی قند و از مهم ترین مواد غشا است. موضوع امروز مقاله ما در مورد کلسترول خون است، یکی از مهم ترین بخش های قسمت خون. کلسترول خون از دو راه وارد بدن ما می‌شود، راه اول از مواد غذایی که می‌خوریم و دومین را از خود کبد که اقدام به تولید کلسترول خون می‌کند.

آزمایش کلسترول یا hdl چیست ؟

دو نوع کلسترول در بدن شما وجود دارد که لیپوپروتئین با چگالی بالا، کلسترول خوب و لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) یا کلسترول بد نامیده می‌شوند. HDL به عنوان کلسترول خوب شناخته می‌شود، زیرا حامل لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL)، تری گلیسیریدها و چربی‌های مضر است و آنها را برای فرآوری به کبد منتقل می‌کند.

آزمایش چربی یا آزمایش hdl یکی از رایج ترین آزمایش هایی است که توسط افراد انجام می شود. این آزمایش با نام های آزمایش لیپوپروتئین نیز شناخته می شود که مقدار کلسترول مفید بود را اندازه گیری می کند. کلسترول یک ماده همانند موم است که در همه سلول ها بدن انسان پیدا می شود. کلسترول دارای کارهای متفاوتی مانند یاری رسانی به تولید سلول های بدن می باشد. کلسترول از راه جریان خون متصل به پروئتین هایی به نام  لیپوپروتئین ها Lipoprotein انتقال می یابد.

کلسترول های موجود در بدن به دو دسته زیر تقسیم بندی می شوند :

 1. کلسترول خوب – لیپوپروتئین با چگالی زیاد
 2. لسترول بد – لیپوپروتئین با چگالی پائین LDL

زمانی که Lipoprotein با چگالی زیاد به کبد انسان برخورد می کند، کبد لیپوپروتئین با چگالی پائین را تجزیه می کند و به صفرا تبدیل می کند. پس از ایجاد صفرا، آن را از بدن خارج می کند. بدن انسان اکثرا از کلسترول LDL ساخته شده است. LDL برای کلسترول پائین در نظررگرفته شده است. به این دلیل که میزان زیاد آن در بد می تواند باعث ایجاد پلاک در عروق شود. همین موضوع می تواند به بیماری قلبی و و سکته کمک کند.

بررسی های انجام شده مشخص کرده که آدم هایی با میزان کلسترول HDL و سالم، در مقابل خطرهای کمتری از مریضی عروق کرونر قرار می گیرند. دکتر با استفاده از یک تست ساده و آسان کلسترول شما را مورد بررسی قرار می دهد.

دلیل انجام آزمایش HDL چیست؟

تست اچ دی ال به آزمایش HDL-C نیز مشهور می باشد. این تست جزو تست هایی است که دکتر شما اجازه دارد برای بررسی میزان کلسترول تان آن را تجویز کند. این پکیج کامل از تست ها، به تست کامل، پروفایل چربی، کلسترول، یا پنل چربی معروف است. دکتر ها معمولاً از ایت آزمایش های برای مشخص شدن مقدار خطر مبتلاشدن به مریضی های قلبی استفاده می کنند.

تست HDL به طور خاص، میزان اچ دی ال ررون خون بدن تان را بررسی می کند. اگر تست غربالگری کلسترول، نتیجه زیادی از سطح را در بدن تان نمایش دهد، امکان دارد تست HDL نیز به عنوان آزمایش پیگیری تجویز یا توصیه شود.

انجمن قلب آمریکا American Heart Association پیشنهاد می کند بهتر است تمامی افراد بزرگ سال (بالاتر از ۲۰ سال)، به طور میانگین هر ۴ الی ۶ سال میزان کلسترول خون شان را بررسی کنند. اما امکان دارد دکترتان انجام این آزمایش را به طور منظم برای تان تجویز کند. دکترتان مجاز است تا این آزمایش را برای افرادی که در معرض بیماری های قلبی هستند به طور منظم تجویز کند. افرادی که در لیست پائین مشاهده می کند با دائماً کلسترول خون خود را چک کنند :

 • افراد مبتلا به مریضی یا حمله های قلبی
 • افراد استفاده کننده از تنباکو
 • افراد استفاده کننده از سیگار
 • خانم های بالای ۵۵ سال
 • آقایان بالای ۴۵ سال
 • افراد دارای فشار خون زیاد
 • افراد مبتلا به دیابت
 • افراد دارای سابقه خانوادگی بیماری قلبی

دکترتان همچنین مجاز است تا این تست را برای مشاهده اثر بخشی مریضی های یا مشخص شدن اینکه آیا عوض شدن سبک زندگی مانند استفاده از رژیم های غذایی، ورزش کردن، ترک دخانیات و مواد مخدر و …، بر کمترشدن میزان کلسترول خون شما اثر گذاشته است یا خیر؟

عوارض تست HDL چیست؟

تست HDL به خون گیری معمولی اجتیاج دارد. پس خیلی کم یپیش می آید که مشکلی درست کند. با این حال انجام تست hdl ممکن است با عوارضی همراه باشد. بعضی از عوارض این تست به شرح زیر است :

 • عفونت
 • غش کردن
 • خون ریزی بیش از حد
 • خون ریزی هماتون یا زیر پوست

این را به خاطر داشته باشید که این اتفاقات هنگام انجام آزمایش hdl خیلی کم پیش می‌آید. سعی کنید هنگام نمونه گیری برای آزمایش HDL اعتماد به نفس و خون سردی خود را حفظ کنید تا مشکل خاصی به وجود نیاید.

برای تست HDL چکار کنیم؟

معمولاً دکترتان یک سری موارد را برای آماده کردن خودتان برای آزمایش به شما می گوید. این دستورالعمل ها حاوی مصرف ننمودن بعضی از داروها برا مدت کم یا ناشتا بودن تا ۱۲ ساعت قبل از انجام تست می باشد.

برای اندازه گیری میزان کلسترول، توصیه می شود حداقل شش هفته بعد از هر بیماری صبر کنید. در زنان، کلسترول HDL همچنین می تواند در دوران بارداری تغییر کند. بنابراین برای اندازه گیری HDL باید حداقل تا شش هفته پس از فارغ شدن صبر کنید.

زمان تست اچ دی ال نباید مریض باشید.میزان کلسترول در زمان مریضی های خطرناک، بلافاصله پس از حمله قلبی و در اتفاق هایی که استرس وارد می کند مانند تصادف یا جراحی، به طور موقت کم می شود.

برای تعیین مقدار کلسترول، پیشنهاد می شود دست کم ۴۵ روز پس از مریضی صبر کنید. در خانم ها، کلسترول HDL می تواند در زمان حاملگی تغییر کند. پس برای مشخص شدن میزان اچ دی ال باید حداقل ۴۵ روز پس از فارغ شدن اقدام نمایید.

در صورتی که ساکن مشهد می باشید نیاز به آزمایشگاه پاتولوژی در مشهد دارید با شماره ۰۵۱۳۸۴۶۶۶۳۳ تماس بگیرید.

برای خواندن نکته های ناب پزشکی ما را اینستاگران دنبال کنید : instagram.com/iranmehr_lab

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *