روش های تشخیص ویروس کرونا

روش های تشخیص ویروس کرونا


تشخیص ویروس کرونا از روش های تست آنتی باد، تست پی سی آر، سی تی اسکن، مطمئن ترین راه است.

ویروس کرونا جزئی از خانواده بزرگ ویروس ها است که طی ۲ سال اخیر شناسایی و منتشر شده است و تقریبا کل جهان درگیر این ویروس واگیر دار شده اند. با گذشت زمان راهکار ها و روش هایی برای تشخیص کرونا به وجود آمد که با انجام این راهکار ها می توان از شیوع ویروس کرونا جلوگیری کرد.

از علائم شایع این ویروس می توان به سرفه، سردرد، بدن درد، نداشتن قدرت حرکت، از دست دادن حس بویایی و چشایی و … اشاره کرد. اگر به یکی از این علائم دچار شدید با انجام تست کرونا به تشخیص صحبح آن بپردازید.

در صورت اطلاع از درگیرشدن به ویروس کرونا می توان با روش های تشخیص ویروس کرونا موجود متوجه شد که به این ویروس واگیردار دچار شده ایم یا نه؛ که در صورت لزوم با پیشگیری و مراقبت بتوان از انتشار ویروس کرونا جلوگیری کرد. در ادامه به روش های موجود تشخیص کرونا و راهکار های پیشگیری از ویروس کرونا می پردازیم.

روش های شناسایی کرونا

ویروس کرونا جزئی از خانواده ویروس هایی که ایجاد مشکل تنفسی می کنند محسوب می شود و علائمی مشابه با سرما خوردگی دارد نمی توان به راحتی تفاوت بین سرماخوردگی و آنفولانزا و کرونا را تشخیص داد. برای تشخیص این ویروس باید از تست کرونا استفاده کرد. از انجایی که با مراجعه به مراکز درمانی و آزمایشگاه ها احتمال ابتلا به کرونا را افزایش می یابد یکی از روش های تشخیص ویروس کرونا تست بویایی در منزل می باشد.

در این روش دو ماده که رایحه مناسبی دارند مانند روغن نارگیل و نعنا در دو ظرف مجزا و با استشمام کردن آنها می توان تشخیص داد که درگیر ویروس شده ایم یا خیر؟ به این صورت که اگر نتوانستیم بوی این دو ماده را تشخیص دهیم، حس بویایی ما از دست رفته است و یکی از علائم شایع ویروس کرونا از دست دادن حس بویایی است.

اما با انجام تست های معتبر موجودی که از طرف سازمان بهداشت جهانی تایید شده اند سهولت در تشخیص کرونا را افزایش می دهند. هر چند که گاهی نتایج این تست ها دچار خطا می شود اما در حال حاضر بهترین مرجع برای تشخیص کرونا می باشند؛ و در صورت مثبت بودن تست بهتر است که قرنطینه رعایت شود و از حضور در بین افراد جلوگیری شود.

تست PCR

یکی از روش های تشخیص ویروس کرونا، تست PCR که به آن تست مولکولی هم گفته می شود است. در این روش از ترشحات مخاط و گلو نمونه برداری می شود و یکی از روش های رایج و معتبر تست کرونا است. این تست برای افرادی که مشکوک به کرونا هستند با علائم بدن درد، آبریزش بینی، گلو درد و اسهال مناسب است، زیرا وقتی ویروس وارد مخاط های بینی و دهان می شوند در آنجا ساکن می شوند که با انجام این تست می توان به تشخیص کرونا پی برد. تست PCR دقیق ترین تستی است که برای تشخیص کرونا به کار می رود.

به گفته وزارت بهداشت جهانی بیشتر افراد آلوده به ویروس COVID-19 بیماری تنفسی خفیف تا متوسط را تجربه کرده و بدون نیاز به درمان خاص بهبود می یابند. افراد مسن و کسانی که دارای مشکلات پزشکی زمینه ای مانند بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان هستند، به احتمال زیاد به بیماری جدی مبتلا می شوند.

Most people infected with the COVID-19 virus will experience mild to moderate respiratory illness and recover without requiring special treatment.  Older people, and those with underlying medical problems like cardiovascular disease, diabetes, chronic respiratory disease, and cancer are more likely to develop serious illness.

https://www.who.int/health-topics/coronavirus

در صورت درگیر شدن ای افراد با ظهور علائم خفیف این افراد ملزم به انجام تست می باشند. این روش با تشخیص دو ژن خاص SARS-CoV-2 می تواند مثبت بودن کرونا را تشخیص دهد و در صورت تشخیص یک ژن خاص SARS-CoV-2 نتیجه این آزمایش قطعی نیست و در صورت منفی بودن به این معنا که عاری از این ویروس هستید نمی باشد.

تست آنتی بادی

تست آنتی بادی (آزمایش خون) یکی دیگر از روش های تشخیص ویروس کرونا می باشد که به صورت سرولوژی و با روش الایزا (ELISA) انجام میشود. زمانی که فردی مبتلا به بیماری عفونی مانند کرونا می شود اولین آنتی بادی که در نمونه خون او تولید می شود ایمونوگلوبین ام (IgM) است که در صورت تشخیص نشان می دهد که فرد تازه مبتلا به ویروس شده یا ناقل می باشد.

با گذشت زمان حدودا دو هفته و در صورت پیشرفت بیماری، آنتی بادی تخصصی تری به نام ایمونوگلوبین جی (IgG) در بدن تولید می شود که با گذشت دو هفته به حداکثر مقدار خود می رسد. در صورت تشخیص این آنتی بادی در نمونه خون، نشان می دهد که فرد قبلا دچار ویروس شده و بهبود یافته است.

در کل با انجام این تست می توان به مثبت بودن یا منفی بودن ویروس کرونا و همچنین اینکه فرد مبتلا به ویروس ناقل است هم پی برد و به دلیل آنتی بادی های تولید شده در بدن می توان تشخیص داد که در گذشته مبتلا به این ویروس بوده ایم یا خیر.

آزمایش سی تی اسکن

سی تی اسکن سینه یکی از روش های ضروری و کمکی برای تشخیص ویروس کرونا می باشد. همانطور که گفته شد انجام تست های PCR و آنتی بادی گاهی دچار خطا می شود. در صورت مشکوک بودن به این بیماری و منفی بودن تست ها، انجام مجدد تست و سی تی اسکن سینه می تواند با عکس برداری و تشخیص دقیق وجود عفونت مفید باشد. پس توصیه می شود در کنار انجام تست PCR، سی تی اسکن سینه هم انجام شود که بتوان به طور قطع وجود این ویروس را تشخیص داد.

راه های پیشگیری از ویروس کرونا

از آنجایی که خبر های ضد ونقیض بسیاری در مورد پیچیدگی این ویروس وجود دارد بهتر است که با مراقبت و انجام دستورالعمل های گفته شده از طرف سازمان بهداشت جهانی از شیوع این ویروس جلوگیری کرد که راه های پیشگیری از ویروس کرونا بسیاره ساده رو راحت می باشد :

 • هنگام بیرون رفتن از خانه ماسک زدن را فراموش نکنید؛ در صورت نداشتن ماسک با گرفتن آرنج جلوی دهان یا دستمال درصد ابتلا به این بیماری را کمتر می کنید.
 • دست های خود را مرتب با آب و صابون بشویید یا با الکل ضدعفونی کنید.
 • فاصله اجتماعی ۱ متر را با افراد رعایت کنید.
 • از دست زدن به چشم ها، دهان و بینی جلوگیری کنید زیرا ممکن است در اثر تماس با سطوح آلوده به ویروس، این بیماری را به خود منتقل کنید.
 • در صورت امکان به سفر نروید.
 • از حضور در مکان های شلوغ جلوگیری کنید.
 • هنگام عطسه و سرفه دستمال را جلوی دهان بگیرید وپس ازآن بلافاصله به سطل زباله بیندازید.

در صورت ابتلا به ویروس کرونا چه کاری انجام دهیم؟

 • در صورت ابتلا به ویروس کرونا در قدم اول آرامش خود را حفظ کنیم زیرا استرس بیماری را تشدید می کند.
 • از خانه خارج نشوید و در یک اتاقی که دارای تهویه مناسب می باشد خود را قرنطینه کنید.
 • مایعات فراوان بنوشید.
 • قبل از مراجعه به یمارستان ها، با مراکز درمانی و بهداشت نزدیک محل خود تماس گرفته تا با راهنمایی ها و در صورت لزوم در منزل مانده و استراحت کنید.

نتیجه گیری

ویروس کرونا، ویروسی عفونی مشابه سرماخوردگی و آنفولانزا می باشد که تشخیص آن به راحتی امکان پذیر نیست. با اطلاع از روش های تشخیص کرونا و مراجعه به مراکز درمانی و با انجام این روش ها می توان به تشخیص کرونا پی برد.

روش هایی که برای تشخیص کرونا می توان با انجام آن ها مبتلا شدن به کرونا را تشخیص داد تست PCR، تست آنتی بادی و سی تی اسکن می باشد. برای انجام این تست ها باید به آزمایشگاه های معتبر مراجعه کرد که یکی از آزمایشگاه های معتبر با دارا بودن تجهیزات پیشرفته در زمینه انجام تست کرونا و با هدف کمک به مردم در مشهد آزمایشگاه ایران مهر (iranmehrlab.ir) می باشد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *