آزمایش اکوی قلب

آزمایش اکو قلب چیست؟

آزمایش اکو قلب می تواند به وسیله امواج دریافتی، وضعیت فعلی قلب تان را بررسی کند و در صورت بروز هر گونه مشکل شما را آگاه سازد. اگر پزشک تشخیص داده است به آزمایش اکو قلب نیاز دارید مطمئنا تصمیم دارد به ساختار کلی قسمت‌های مختلف قلب شما دسترسی پیدا کند و وضعیت عملکرد آن را مورد ارزیابی قرار دهد. اکو قلب یا همان اکوکاردیوگرافی آزمایشی است که از طریق امواج صدا با فرکانس بالا انجام می‌شود تا تصاویری از عملکرد قلب به دست آید. این آزمایش معمولاً برای تشخیص قلب و عروق گرفته می‌شود.

با ما باشید تا در ادامه درباره آزمایش اکوی قلب بیشتر بدانید.

آزمایش اکو قلب چگونه انجام می‌شود؟

برای آزمایش اکو قلب از امواج صدا استفاده می‌شود تا با کمک آن تصاویری از دریچه و دیواره‌های قلب و رگ‌های خونی به دست آید. اکوی قلب توسط دستگاه مخصوصی به نام ترانسدیوسر اجرا می‌شود که روی ناحیه قفسه سینه قرار می‌گیرد. این دستگاه امواج صدا را تولید و به سمت قلب هدایت می‌کند. سپس امواج هنگام برخورد با قلب دوباره به سمت دستگاه اکو برمی‌گردد. هنگام برگشت امواج، تصاویر ثبت و ضبط می‌شود که در نهایت می‌توان تصاویر را از یک مانیتور ویدیویی مشاهده نمود.

مراحل انجام اکو کاردیوگرافی

حال برای این که اکوی قلب را به خوبی انجام دهید و آمادگی لازم برای انجام آن داشته باشید، بهتر است در مورد مراحل انجام آن اطلاعات کافی بدست آورید. این آزمایش خیلی ساده‌تر از آنچه تصور کنید انجام می‌شود و احتیاج به آمادگی برای انجام وجود ندارد. بنابراین قبل از انجام اکوکاردیوگرافی لازم نیست کار خاصی انجام دهید. در واقع می‌توانید با خیال راحت غذا بخورید و نوشیدنی مصرف کنید.

بیشتر بخوانید : آزمایش دیابت و فشار خون

هنگام مراجعه برای انجام اکو قلب ابتدا روی یک میز دراز می‌کشید. سپس یک فرد متخصص و آموزش دیده مراحل انجام اکو را آغاز می‌کند. در اولین مرحله، دیسک فلزی خاصی بر روی قفسه های سینه قرار می‌گیرد. دیسک‌های فلزی از طریق سیم به دستگاه الکتروکاردیوگراف متصل می‌شوند. با استفاده از الکتروکاردیوگرام می‌توان به وضعیت ضربان قلب حین آزمایش تشخیص داد. معمولاً این آزمایش در یک اتاق کاملا تاریک انجام می‌شود تا متخصص به خوبی وضعیت قلب را از طریق مانیتور ویدیویی مشاهده کند. قبل از انجام آزمایش و قرار گرفتن دیسک بر روی قفسه سینه ژل مخصوصی بر روی قفسه قرار می‌گیرد تا امواج صوتی بهتر و راحت‌تر از پوست عبور کند.

ممکن است حین انجام آزمایش متخصص از شما بخواهد، تنفس خود را نگه دارید و کمی جابجا شود تا تصاویر واضح‌تر به نمایش گذاشته شود. در این هنگام امواج به سمت قلب هدایت و سپس به سمت دستگاه برگردانده می شود و در مراحل آخر، تصاویری از عملکرد قلب در مانیتور ویدیویی قابل مشاهده خواهد بود.

همچنین تصاویر به نمایش گذاشته شده بر روی صفحه نمایش را می‌توان برای پزشک ثبت نمود تا او به صورت دقیق‌تر به بررسی ویدیو بپردازد.

انجام اکو قلب چه ضرورتی دارد؟

متخصص هنگام تشخیص و بررسی شرایط برخی بیماری‌هایی که در موارد زیر نام بردیم، انجام اکو قلب را تجویز می‌کند:

  • شناسایی بیماری قلبی مشاهده
  • میزان موفقیت آمیز بودن درمان‌های پزشکی جراحی
  • کنترل بیماری دریچه قلبی در طول زمان

با انواع روش‌های اکو قلب آشنا شوید

اکوی قلب با روش‌های مختلفی انجام می‌شود. البته در تمامی روش‌ها از امواج صوتی استفاده می‌شود تا تصاویری از قلبی قابل مشاهده باشد.

در ادامه به توضیح روش‌های مختلف می‌پردازیم:

تست اکوی قلب از قفسه سینه

تست اکو قلب از ناحیه قفسه سینه یکی از رایج‌ترین نوع اکو قلب است. این تست به صورت غیرتهاجمی و بدون عارضه و درد انجام می‌شود که در ابتدای مقاله برای شما به صورت کامل توضیح دادیم.

بیشتر بخوانید : نمونه برداری از معده

تست اکو استرس قلب

این روش اکوی قلب برای تست استرس انجام می‌شود که برای انجام آن باید در طول آزمایش ورزش کنید یا داروی خاصی که توسط پزشک تجویز شده است را مصرف نمایید تا عملکرد قلب و ضربان آن در شرایط مورد نظر  بررسی شود. این تست به منظور تشخیص بسیاری از مشکلات قلبی انجام می‌شود.

خوب است بدانید خطراتی در حین تمرین و مصرف دارو ممکن است بیمار را تهدید کند. اما این خطرات مربوط به تست اکو نمی‌باشد. به طور کلی آزمون استرس قلب عوارض جدی به همراه ندارد.

تست اکو قلب از راه مری

گاهی اوقات اکوی قلب از طریق مری انجام می‌شود که به تشخیص پزشک اکو قلب از راه قفسه سینه قابل مشاهده  نبوده است. در واقع این آزمایش برای تشخیص دقیق‌تر تجویز می‌شود.  زمانی که تست اکوی قلب از راه مری صورت می‌گیرد، پزشک به دید بهتری دسترسی پیدا می‌کند. هنگام انجام این تست از طریق مری، ابتدا پروب های بسیار کوچکی به انتهای یک تیوپ انعطاف‌پذیر متصل شده و از راه دهان وارد مری شما می‌شود.

پزشک برای کسب آرامش در حین انجام این تست ممکن است برای شما دارو آرام بخش تجویز می‌کند. البته احتمال این که بدن شما نسبت به داروی آرام بخش واکنش نشان دهد، بسیار وجود دارد. حس حالت تهوع یکی از علائم مصرف دارو آرامبخش است.  همچنین ممکن است حدود چند سال به خاطر انجام این آزمایش در ناحیه گلو احساس درد داشته باشید که این عارضه کاملا جزئی خواهد بود.

تست اکوی قلب جنین

تست اکو قلب جنین به منظور شنیدن صدای قلب جنین انجام می‌شود. در این مواقع پزشک به بررسی مشکلات قلب جنین می‌پردازد. این تست معمولاً در فواصل ۱۸ الی ۲۲ هفتگی بارداری انجام می‌شود  که در حین آن دیسک های فلزی آغشته به ژل مخصوص بر روی شکم مادر قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : سیتولوژی چیست؟ 

تست اکو قلب سه بعدی

اکوی قلب سه بعدی یکی از جدیدترین روش‌های اکوی قلب است که تصاویر سه بعدی از قلب را به نمایش می‌گذارد. معمولا اکو قلب سه بعدی جزئیات دقیق‌تری از وضعیت و عملکرد قلب در اختیار پزشک قرار می‌دهد و او راحت‌تر به اختلالات ایجاد شده پی می‌برد.

اکثر اوقات، پزشکان برای تشخیص بیماری‌های قلبی کودکان از اکوی سه بعدی قلب استفاده می‌کنند. همچنین از اکوی سه بعدی می توان در حین جراحی دریچه‌های قلب استفاده نمود.

نتیجه‌گیری

همانطور که متوجه شدید، اکو قلب با تشخیص پزشک به روش‌های مختلفی انجام می‌شود که در زمینه‌های بسیاری کاربرد دارد. هنگامی نتیجه این تست طبیعی به نظر می‌رسد که دریچه‌های قلبی به صورت کاملاً طبیعی به فعالیت خود بپردازند و هیچ مشکلی در عملکرد قلب وجود ندارد. همچنین هیچ لخته خونی در اطراف قلب وجود نداشته باشد و دریچه‌های قلب به خوبی باز و بسته شوند. پزشک در این آزمایش با اندازه‌گیری مقدار پمپاژ قلب می‌تواند به نتیجه رسد، آیا قلب شما به خوبی مقدار خون مورد نیاز اندام‌ها را تامین می‌کند یا نه. به طور کلی، نتیجه اکوی قلب از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و نشان دهنده عملکرد خوب و طبیعی قلب می‌باشد. درصورتی که نیاز آزمایش قلب داشتید می توانید به آزمایشگاه ایران مهر مشهد مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *