آزمایش آندوسکوپی

آزمایش آندوسکوپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

بدن انسان از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که بسیاری از این بخش‌ها از بیرون قابل مشاهده نیستند و در هنگام بیماری کار را برای پزشکان سخت می‌کنند. برای مشاهده بخش‌های غیرقابل دیدن و تشخیص بیماری به وجود آمده، پزشکان از روش‌هایی چون سی‌تی‌اسکن و یا ام.آر.آی استفاده می‌کنند. با استفاده از این دو روش تنها می‌توان بخش‌های داخلی بدن را دید ولی نمی‌توان نمونه‌برداری انجام داد. به همین دلیل پزشکان از روش دیگری که به آن آندوسکوپی گفته می‌شود، استفاده می‌کنند. در این مقاله به معرفی آزمایش آندوسکوپی پرداخته‌ایم.

 

آزمایش آندوسکوپی چیست؟

Array

آزمایش آندوسکوپی ابزاری است که برای مشاهده اندام‌های داخلی بدن انسان استفاده می‌شود. در این آزمایش از لوله‌ای به نام آندوسکوپ استفاده می‌شود که لوله‌ای باریک و انعطاف‌پذیر با دوربینی بر سر آن است. لوله اندوسکوپی از طریق برش جراحی، مقعد و یا دهان وارد بدن انسان می‌شود. گفتنی است آندوسکوپی فقط برای مشاهده داخل معده و احشا بدن انسان نیست، بلکه برای دیگر اعضای بدن نیز استفاده می‌شود.

در گذشته آندوسکوپ‌ها تنها از چندین آینه و عدسی تشکیل می‌شدند، ولی امروزه با پیشرفت تکنولوژی از دستگاه‌های حاوی فیبرنوری استفاده می‌کنند. این دستگاه‌ها تصاویر را به صورت واضح و روشنی از درون بدن به دست می‌آورند و بر روی مانیتور به نمایش درمی‌آورند.

آندوسکوپی چگونه انجام می‌شود؟

در حین عمل پزشک لوله آندوسکوپ را وارد دهان شما می‌کند. اگر بیهوش نباشید ممکن است پزشک از شما درخواست کند که پس از عبور لوله از گلو، آن را قورت دهید. ممکن است کمی احساس فشار در گلوی خود داشته باشید ولی به طور کل دردی را احساس نخواهید کرد، در نتیجه از این بابت خیالتان راحت باشد. لازم به ذکر است که آندوسکوپ در تنفس شما خللی وارد نمی‌کند ولی در حین انجام آزمایش آندوسکوپی نمی‌توانید حرف بزنید. زمانی که پزشک لوله را به پایین مری منتقل می‌کند، دوربین کوچکی که به یک سر لوله آندوسکوپ متصل است، داخل بدن شما را بر روی یک مانیتور نمایش می‌دهد. پزشک به کمک این تصاویر به دنبال ناهنجاری‌ها می‌گردد تا مشکل را در رابطه با بیماری به وجود آمده شناسایی کند.

در حین آزمایش فشار هوای ملایمی به مری وارد می‌شود تا دستگاه گوارش باد کرده و پزشک بهتر بتواند چین‌های موجود در دستگاه گوارش را معاینه کند. به خاطر وجود این هوا ممکن است حسی مانند پر بودن معده را تجربه کنید ولی باز هم دردی حس نخواهید کرد.

اگر برای نمونه‌برداری بافت آزمایش آندوسکوپی را انجام می‌دهید، پزشک ابزار جراحی را از طریق لوله آندوسکوپ وارد بدن شما می‌کند و به کمک تصاویر بر روی مانیتور ابزار را به آن قسمتی از بدن که لازم است منتقل می‌کند.

آزمایش آندوسکوپی به طور کل ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می‌کشد و پس از تمام شدن پزشک لوله آندوسکوپ را به آرامی از دهان شما خارج می‌کند.

 

انواع آزمایش آندوسکوپی

Array

بیشتر مردم زمانی که اسم آزمایش آندوسکوپی را می‌شنوند، به یاد بیماری‌های مرتبط به معده و ورود لوله آندوسکوپی از طریق دهان می‌افتند. امروزه از آندوسکوپی برای تشخیص و حتی درمان بیماری‌های متعددی استفاده می‌شود به همین علت آزمایش آندوسکوپی انواع مختلفی پیدا کرده است. گفتنی است نام آزمایش آندوسکوپی بر اساس عضوی از بدن که بر روی آن عمل آندوسکوپی انجام می‌شود، تغییر می‌کند. در ادامه با انواع آندوسکوپی آشنا می‌شوید.

 

کولونوسکوپی و سیگموئیدوسکوپی: آندوسکوپی روده بزرگ

الپاراسکوپی: آندوسکوپی شکم و لگن

آرتروسکوپی: آندوسکوپی استخوان‌های بدن و مفاصل

آندوسکوپی دستگاه گوارش فوقانی: مشاهده مری و معده بدن

برونکوسکوپی: آندوسکوپی ریه‌ها

سیستوسکوپی و یورتروسکوپی: آندوسکوپی سیستم اداری بدن

کاربردهای آزمایش آندوسکوپی

با توجه به نوع بیماری علت انجام اندوسکوپی در هر فرد تغییر می‌کند. به طور مثال برای اندام‌های فوقانی از آندوسکوپی برای تشخیص و درمان استفاده می‌شود. در بیماری‌هایی چون خونریزی، التهاب، اسهال و کم خونی با جمع‌آوری نمونه بافت از بدن می‌توان متوجه دلیل این بیماری‌ها شد و بیماری را تشخیص داد.

به طور کل آزمایش آندوسکوپی برای بیماری‌های پانکراتیت، بیماری‌های روده‌ای التهابی، عفونت‌ها، زخم معده، تومورها، یبوست مزمن، خونریزی بی دلیل دستگاه گوارش، خونریزی بی دلیل واژینال، انسداد مری، مشاهده خون در ادرار، بیماری ریفلاکس گوارشی و فتق هیاتال تجویز می‌شود.

آندوسکوپی چه عوارضی دارد؟

آندوسکوپی هم مانند هر آزمایش دیگری دارای عوارضی است. البته اگر فردی که این آزمایش را انجام می‌دهد، با اصول‌های آزمایش آندوسکوپی آشنا باشد و به صورت دقیق این آزمایش را انجام دهد، این عوارض به صفر خواهد رسید. از عوارض آزمایش آندوسکوپی می‌توان به پارگی لوله گوارش، واکنش بدن به داروهای آرامبخش، خونریزی و انتقال عفونت در بدن اشاره کرد. گفتنی است عفونت‌های به وجود آمده توسط آندوسکوپی جزئی هستند و به وسیله آنتی بیوتیک‌ها قابل درمان هستند. در رابطه با خونریزی اگر علت انجام آندوسکوپی از بین بردن یک بخش و یا نمونه‌برداری برای بافت باشد، احتمال خونریزی بیشتر خواهد شد، در نتیجه وجود یک فرد متخصص برای انجام آزمایش آندوسکوپی اهمیت بسیاری پیدا می‌کند.

فرد برای انجام آزمایش آندوسکوپی چه کارهایی را باید انجام دهد؟

Array

برای آماده شدن فرد بیمار قبل از آزمایش آندوسکوپی، پزشک دستورالعمل‌های خاصی را به او می‌دهد.  به طور کل ۸ ساعت قبل از آندوسکوپی، خوردن و نوشیدن باید متوقف شده تا معده کاملا خالی باشد. ممکن است پزشک انجام تنقیه را نیز برای بیمار تجویز کرده باشد.

فرد بیمار باید داروهایی که می‌خورد را قبل از آندوسکوپی به پزشک خود معرفی کند. مکمل‌های دارویی نیز جز همین موارد به حساب آمده و باید به پزشک اطلاع داده شود تا در صورت نیاز مصرف این داروها برای چند روز قطع شود.

اگر فرد بیمار دارای شرایطی چون فشار خون بالا، دیابت و یا بیماری‌های قلبی است لازم است این بیماری‌ها را قبل از انجام آزمایش آندوسکوپی به پزشک اطلاع دهد. با توجه به بیماری مد نظر، پزشک دستورالعمل‌های خاصی را به فرد بیمار خواهد داد.

 

حرف آخر

آزمایش آندوسکوپی برخلاف باور عموم تنها برای معده استفاده نمی‌شود، بلکه پزشک‌ها برای بخش‌های دیگر بدن نیز از این آزمایش استفاده می‌کنند. گرفتن جواب آزمایش آندوسکوپی به وضعیت شما بستگی دارد. اگر پزشک تنها برای مشاهده داخل بدن شما از آندوسکوپی استفاده کرده است، ممکن است نتایج را در همان لحظه در اختیار شما بگذارد، ولی اگر از آزمایش آندوسکوپی برای نمونه‌برداری بافت استفاده کرده است، گرفتن نتیجه آزمایش بیشتر طول خواهد کشید.

 

شما می‌توانید برای انجام کلیه آزمایش ها با بهترین تجهیزات آزمایشگاهی و بروزترین دستگاه ها به ایران مهر که یک آزمایشگاه پاتولوژی در مشهد است مراجعه کنید.

[تعداد: 0   میانگین: 0/5]
0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *