راهنمای خواندن تست DNA

راهنمای خواندن تست DNA

برای خواندن تست DNA شما نیازمند یک راهنمای خواندن تست DNA هستید که اطلاعات کامل و دقیقی از آن به دست آورد تا بتوان به درک درست و دقیقی از آزمایش رسید. در بدن هر فرد حدود ۱۰ تریلیون سلول تحت کنترل دی ان ای وجود دارد که این سلول‌ها در هر انسانی کاملا منحصر به فرد است و نمی‌توان دو فردی را پیدا کرد که DNA آن‌ها یکسان باشد. از زمان آغاز آزمایشات DNA استفاده از آن بسیار کارآمد و پرکاربرد بوده است؛ به طوری که از این نوع آزمایش حتی برای شناسایی اجسادی که کاملا سوخته‌اند نیز استفاده می‌شود. به نوعی می‌توان گفت که بسیاری از مشاغل که با دی ان ای افراد سروکار دارند و با استفاده از آزمایش آن کار‌های خود را بسیار راحت و سریع کرده‌اند. در ادامه مقاله آزمایشگاه ایران مهر توضیحات کامل‌تری را درباره آزمایش و تست DNA در اختیارتان قرار خواهیم داد.

 

 

آشنایی با مهمترین کاربرد‌های تست DNA

اگر درباره تست DNA اطلاعات کافی ندارید، بهتر است ابتدا مقاله تست دی ان ای آزمایشگاه ایران مهر را مطالعه نمایید. آگاهی از ژنتیک هر انسان می‌تواند کاربرد‌های مختلفی داشته باشد. به عنوان مثال می‌توان گفت که بسیاری از ویژگی‌های ظاهری افراد اعم از رنگ چشم‌ها را می‌توان قبل از تولد به دست آورد. همچنین با این آزمایش می‌توان از هویت هر فردی آگاهی یافت و از این رو از تست DNA برای تشخیص پدر و مادر یک نوزاد و یا حتی ژن درمانی استفاده می‌کنند. با توجه به این توضیحات، هنگامی که فرد به دنبال والدین زیستی خود است، این آزمایش می‌تواند بهترین کمک به او باشد.

ژن درمانی را نیز می‌توان یکی از کاربرد‌های جدید آزمایش دی ان ای به حساب آورد. در این روش بعد از دیدن جواب تست می‌توان بیماری‌های مادرزادی را قبل از تولد تشخیص داد. از دیگر کاربرد‌های این روش می‌توان به شناسایی مجرمان و مظنونین اشاره کرد و به نوعی با استفاده از آن حقایق سریع‌تر فاش می‌شوند.

 

برای گرفتن تست DNA باید چه فرایندی را سپری کرد؟

یکی از سوالاتی که بسیاری از مراجعه‌ کنندگان دارند، فرایند انجام آزمایش DNA است که در ادامه این موارد را در راهنمای خواندن تست DNA به طور کامل شرح می‌دهیم.

 • اولین قدم برای آزمایش DNA جمع آوری نمونه است؛ اما قبل از آن باید گفت که برای انجام این آزمایش باید به آزمایشگاه معتبری مراجعه کنید تا بدین صورت از صحت جواب تست خود مطمین شوید. برای گرفتن نمونه دی ان ای راه‌های مختلفی وجود دارد. می‌توان نمونه را از مو، بزاق دهان و… به دست آورد. اما رایج ترین روش نمونه گیری این است که پزشک به وسیله‌ی گوش پاک کن بخشی از بزاق دهان فرد را برای گرفتن نمونه بر‌دارد.
 • در مرحله دوم سلول‌ها شکافته شده و همچنین جداسازی DNA نیز در این مرحله انجام می‌شود. برای این مهم از فرایند‌های مختلف و متفاوتی استفاده می‌کنند تا بتوان دی ان ای را به راحتی و در کمترین زمان ممکن جدا کرد. با وجود روش‌های مختلف می‌توان گفت که روش الکتروفورز بهترین و رایج‌ترین روش برای این امر مهم است. در این روش برای جدا کردن مولکول‌های دی ان ای از سایر بخش‌های سلول از یک میدان الکتریکی بهره می‌گیرند.
 • در مرحله سوم نیز از DNA مورد نظر کپی گرفته می‌شود تا نشانگر‌های ژنتیکی آن را به دست آید. برای این امر از روش و فرایندی به نام pcr استفاده می‌کنند. بعد از آن که نسخه‌های کپی آماده شد، می‌توان میان فرد ناشناس و فردی که از آن تست DNA گرفته شده، ارتباط‌هایی را کشف کرد.

به طور خلاصه تر فرایند آزمایش DNA به صورت زیر است:

 • جمع آوری نمونه‌ها
 • شکافتن سلول‌ها
 • جداسازی DNA
 • کپی کردن نمونه DNA
 • آزمایش DNA
 • یافتن تطابق میان نشانگر‌ها با سایر نمونه‌ها

 

در چه مواردی تست DNA مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

همانطور که گفته شد آزمایش DNA هر فرد با فرد دیگری تفاوت می‌کند و همین موضوع عاملی است تا بتوان در موارد مختلفی از این آزمایش استفاده کرد. در ادامه موارد مختلف استفاده از این آزمایش را شرح می‌دهیم.

 • یکی از رایج‌ترین تست‌هایی که در این زمینه صورت می‌گیرد را می‌توان تست پدر و مادری دانست که می‌خواهند از هویت فرزند خود آگاه شوند. این تست معمولا برای حمایت مالی از کودک، گرفتن حضانت کودک و… مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • در برخی از مواقع از این تست برای جنین استفاده می‌کنند؛ در برخی از موارد به دلیل لزوم و ضرورت، مجبور به انجام آزمایش DNA هستیم.
 • از تست DNA همچنین می‌توان برای تست خواهر و برادر بودن دو فرد استفاده کرد. از این تست معمولا هنگامی بهره گرفته می‌شود که پدر و مادر ادعای داشته باشند اما اسناد برای پیگیری کامل موجود نباشد. اینگونه می‌توان با انجام این تست تمام شک و شبهه‌ها را از بین برد.
 • یکی دیگر از انواع تست دی ان ای آزمایش دی ان ای است که با استفاده از آن جد مردان یک دودمان زیستی مشخص می‌شود. در این روش مردان می‌توانند جد مشترک خود را بشناسند و ارتباط و خویشاوندی بایکدیگر پیدا کنند.
 • تست دی ان ای میتوکندری نیز برای شناسایی جد یک زن مورد استفاده قرار می‌گیرند. این نوع DNA از مادران به کودکان انتقال می‌یابد و به نوعی اگر ارتباط میان‌ آن‌ها باشد می‌توان از وجود یک جد مشترک مطمین شد.

 

جواب تست DNA چه مدت طول می‌کشد؟

کمترین زمانی را که می‌توان برای انجام آزمایش پس از دریافت نمونه تصور کرد، حدود ۳۶ ساعت است. اما در برخی از نمونه‌ها نیز این امکان وجود دارد که آزمایش حدود سه هفته به طول انجامد. همچنین لازم به ذکر است که هر شی‌ یا چیزی که حاوی سلولی زنده باشد را می‌‌توان به عنوان نمونه درنظر گرفت. به عنوان مثال نوشیدنی باقی مانده در یک لیوان نیز یک نمونه مناسب برای انجام تست DNA است.

 

حرف آخر

امروزه انجام آزمایشات DNA بسیار رواج پیدا کرده است. با انجام این تست می‌توان به موارد مهم زیادی دست پیدا کرد که برخی از آن‌ها عبارت‌انداز: تشخیص هویت، شناسایی اجسادی که ظاهر آن‌ها معلوم نیست، تشخیص بیماری‌های مادرزادی. اما کاربرد‌های این روش فقط به این چند مورد محدود نمی‌شود بلکه در مواردی دیگری نیز لزوم استفاده از آزمایش دی ان ای دیده می‌شود؛ برای اینکه بتواند از فرایند انجام تست دی ان ای اطلاعاتی کسب کنید، نیازمند مطالعه راهنمای خواندن تست DNA  بودید که در این مقاله به آن پرداختیم. به طور کلی هدف از این مقاله آزمایشگاه ایران مهر شناسایی هرچه بیشتر دی ان ای و تست‌های مربوط به آن بود.

 

آزمایشگاه ایران مهر یک آزمایشگاه در مشهد است که استفاده از بروز ترین فناوری ها، کادر مجرب و با کیفیت ترین تجهیزات آزمایشگاه بهترین خدمات را به مراجعین گرامی ارائه می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *