ویروس کرونا چگونه منتشر می شود

ویروس کرونا چگونه منتشر می شود؟

روزانه در رسانه‌های مختلف شاهد مرگ و میر عده‌ای از هموطنانمان به دلیل ابتلا به ویروس کرونا هستیم. این ویروس با توجه به آن که بسیاری از خانواده‌ها را داغدار کرده اما راهکار‌هایی برای جلوگیری از ابتلا به آن وجود دارد. راهکار‌های آسان و بدون هزینه که با رعایت آن‌ها می‌توانیم سلامت زندگی خود و عزیزانمان را تضمین کنیم. اما برای مقابله با کرونا باید علم جامعه درباره ی آن افزایش یابد. هنگامی که راه‌های جلوگیری از انتشار آن را بدانیم و همچنین آگاهی کاملی از چگونگی انتشار این ویروس داشته باشیم؛ می‌توانیم با کمی ملاحظه‌ بیشتر، کرونا را از بین ببریم. به همین منظور در این مقاله آزمایشگاه ایران مهر در نظر داریم تا بگوییم که ویروس کرونا چگونه منتشر می شود و همچنین بهترین راه ها برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا را نیز ذکر خواهیم کرد.

انتقال ویروس کرونا از طریق تماس و قطرک‌ها

وقتی از کسی بپرسید که ویروس کرونا چگونه منتشر می شود ، قطعا اولین پاسخ آن تماس مستقیم و یا غیر نستقیم است. بله درست است، افراد آلوده به وسیله‌ی ترشحات آلوده اعم از بزاق و ترشحات تنفسی، ویروس را منتقل می‌کنند. سرفه و عطسه و صحبت کردن فرد آلوده احتمال انتقال کرونا را بیش از پیش افزایش خواهد داد.

قطرک‌های تفسی معمولا قطری بین ۵ تا ۱۰ میکرومتری دارند. همچنین برخی از قطر‌ک‌های تنفسی قطرشان از ۵ میکرومتر نیز کمتر است که به آن‌ها آئروسل می‌گویند. این قطرک‌ها هنگامی که در نزدیکی فرد مستعد قرار گیرند به بدن شخص نفوذ می‌کنند و فرد را نیز آلوده خواهند کرد. از این رو بهتر است که همواره فاصله‌ی اجتماعی خود را از دیگران حفظ کنید و حداقل فاصله‌ی یک متری با سایرین داشته باشید. همچنین قطرک‌ها فقط از عطسه،سرفه، صحبت کردن و… انتقال نمی‌یابد بلکه برخی از افراد به وسیله‌ی تماس با یک شی آلوده یا دست دادن نیز به این بیماری دچار شده‌اند.

 

برای از بین بردن ویروس کرونا، آئروسل‌ها را جدی بگیرید

یکی دیگر از راه‌های انتشار کرونا انتقال از طریق هوا است. عفونت و ویروس می‌تواند به وسیله‌ی هسته‌های قطرکی یا همان آئروسل منتقل شود. از این رو باید همواره از محیط‌هایی که مقدار زیادی آئروسل در آن‌ها منتشر می‌شوند دوری کرد. همانطور که گفته شد آئروسل‌ها قطرهای متفاوتی دارند که قطر‌های زیر ۵ میکرومتر آن به دلیل سبکی، مدت زمان زیادی در هوا باقی می‌ماند و اگر در طول این مدت فرد سالمی از آن محیط عبور کند به این ویروس آلوده خواهد شد. به طور کلی باید گفت که آئروسل‌ها در دود سیگار، گرد و غبار و گاز‌های خارج شده از اگزوز وسایل نقلیه وجود دارد و همچنین انسان‌ها با صحبت، عطسه و سرفه خود می‌توانند محیط را آلوده کنند. به طور خلاصه‌تر باید همه‌ی افراد از رفتن به مکان‌هایی که در آن‌ها به دلیل ازدحام جمعیت مقدار زیادی آئروسل تولید می‌شود، اجتناب کنند.

 

با تمیز نگه داشتن سطوح، از انتشار کرونا جلوگیری کنید

هسته‌های قطرکی تنفسی بعد از آن که از دهن بیمار خارج می‌شوند، روی سطوح مختلف قرار می‌گیرند. بعد از قرار گیری این قطرک‌ها روی سطوح، پس از مدت کوتاهی حجم زیادی از آن ها تبخیر می‌شوند، اما بخشی از قطرات پس از تبخیر به لایه‌ها نازک میکروسکوپی تبدیل می‌شوند و ساعت‌های زیادی را روی سطوح باقی می‌مانند. طبق شبیه سازی‌های انجام شده، نیروی ون دراول سبب می‌شود تا لایه های نازکی از مایع به سطوح مختلف بچسبد که این نیرو‌ها، از خشک شدن کرونا جلوگیری می‌کنند.

به طور خلاصه‌تر می‌توان گفت که بیش از ۹۹ درصد از قطرک‌ها تنفسی تبخیر می‌شوند، اما کووید۱۹ در یک لایه از مایع قرار می‌گیرد و در این هنگام نیروی ون دراول با چسباندن این لایه به سطح، عملیات تبخیر را کند می‌کند.

طبق تحقیقات انجام شده، کرونا بر روی سطوح مختلف در مدت زمان متفاوتی تبخیر شده و از بین می‌رود. به عنوان مثال باید گفت، طول زنده ماندن این ویروس روی فولاد حدود ۲۴ ساعت بوده که این مقدار روی فلز دیگری به نام مس حدود ۱۶ ساعت است. کرونا بر روی برخی از سطوح زمان بسیار زیادی را می‌‌تواند زنده بماند؛ به عنوان مثال، این ویروس روی پلی پروپلین بیش از ۱۵۰ ساعت دوام می‌آورد و همچنین مدت زنده ماندنش روی شیشه حدود ۸۰ ساعت است. با توجه به این توضیحات باید گفت که برای از بین بردن ویروس کرونا تمیز نگه داشتن سطوح نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. علاوه بر جنس سطوح، دمای محیط نیز در مدت زمان زنده ماندن ویروس کرونا موثر است. این ویروس در دمای بیش از -۶۰ درجه از بین می‌رود و همچنین دمایی بالاتر از ۵۰ درجه سانتی گراد نیز می‌تواند عاملی برای از بین رفتن آن باشد.

 

از چه محلول ضدعفونی برای از بین بردن کرونا استفاده کنیم؟

برای پاکسازی و ضد عفونی کردن سطوح باید از محلول‌های مخصوصی استفاده کنیم. در بازار شوینده‌های مختلفی برای این موضوع وجود دارند، اما با این وجود می‌توانید از شوینده‌های دست ساز برای از بین بردن ویروس کرونا استفاده کنید. حال برای درست کردن محلول ضدعفونی باید دستور زیر را انجام دهید.

در ابتدا باید ۵ قاشق غذاخوری یا به عبارت بهتر یک سوم پیمانه از مایع شوینده را در یک گالن آبی که هم دما با محیط باشد، ترکیب کنید. اگر می‌خواهید این محلول را در مقیاس کوچک‌تر، بسازید، باید ۴ قاشق غذاخوری از مایع را در یک لیتر آب ترکیب کنید. این محلول یک مزیت بزرگ به همراه دارد که می‌تواند تا حدود ۲۴ ساعت سطوح را از آلوده شدن حفظ کند. بعد از استفاده از این محلول می‌توانید سطوح را با محلول‌های الکی ۷۰ درصد نیز تمیز کنید.

 

حرف آخر

بهترین راهکاری که می‌توان برای از بین بردن کرونا انجام داد قطع به یقین جلوگیری از انتشار آن است. کرونا از راه‌های مختلفی می‌‌‌تواند به صورت مستقیم و غیر مستقیم وارد بدن انسان شود. آئروسل‌ها می‌‌توانند عامل انتقال کرونا به بدن فرد دیگری باشند. آئروسل‌ها به دلیل وزن کمشان مدت زمان زیادی در محیط باقی می‌مانند و این موضوع می‌‌تواند در شیوع ویروس کرونا بسیار حائز اهمیت باشد.

از طرف دیگر این ذرات هنگامی که بر روی سطوح می‌نشینند حدود ۹۹ درصد از مایع آن‌ها تبخیر می‌شود. اما کویید ۱۹ در آن یک درصد از مایع قرار می‌گیرد و نیرویی به نام ون در اول عملیات تبخیر را کند می‌کند. با توجه به این توضیحات باید گفت که زمانی که کرونا بر روی سطوح قرار می‌گیرد، زمان زیادی برای از بین رفتن آن نیاز است و به همین دلیل ضدعفونی کردن سطوح باید به طور پیوسته انجام شود. امیدواریم در این مقاله به پاسخ سوال ویروس کرونا چگونه منتشر می شود رسیده باشید و دیگر در مورد این موضوع سردرگمی نداشته باشید.

 

این مقاله توسط آزمایشگاه ایران مهر، یک آزمایشگاه پاتولوژی در مشهد خدمت شما ارائه شده است. آزمایشگاه ایران مهر یکی از مدرن ترین آزمایشگاه های مشهد است، که با بهترین تجهیزات و فناوری های روز دنیا آماده خدمت رسانی به شما مراجعین محترم است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *