آزمایش پاتولوژی

چگونه نتیجه آزمایش پاتولوژی خود را بخوانیم؟

اگر نتیجه آزمایش پاتولوژی خود را دریافت کرده اید و قصد خواندن آن را داشته باشید، احتمال اینکه نتوانید جواب های آزمایش را به طور درست بفهمید، هست. از این رو قصد داریم در این مقاله به شما کمک کنیم بتوانید تا جایی که امکان دارد نتیجه بخش ۳ بخش ابتدایی آزمایش خود یعنی شرح شناسایی اطلاعات، شرح خلاصه و شرح میکروسکوپ آزمایش پاتولوژی خود را متوجه شوید. در ابتدا بهتر است کمی درباره معنی اصلاحات پاتولوژی بدانیم.

ماکول (Macule)

قسمت کوچکی روی پوست که رنگ آن تغییر کرده است، احتمالا سرخ شده ولی دارای برجستگی نمی باشد.

پاپول (Macule)

برجستگی ای روی سطح پوست که سفت و سطحی است.

نودول (Nodule)

برآمدگی عمقی در پوست یا بافت های زیر پوست که به طور غیرمنظم و سفت است.

برجستگی کهیر

برجستگی ای رو پوست که با خارش همراه است و معمولاً مسطح و خیزدار است. اندازه و شکل آن همیشه در حال تغییر است و امکان دارد ظرف مدت کوتاهی (چندساعت) از بین برود. رنگ آن یا قرمز تر و یا سفید تر از پوست فرد است.

پولیپ (Polyp)

یک برجستگی پایه دار یا بی پایه از نوع مخاطی است که اکثراً درباره پولیپ بینی استفاده می شود.

پوستول (Pustule)

زمانی که چرک های در زیر اپیدرم تجمع می کنند و قابل رویت است.

قرحه یا زخم (Ulcer)

یک نقص موضعی روی سطح یکی از اندام های بدن یا بافت که به دلیل تاثیر دلمه بستن بافتن نکروزه التهابی به وجود می آید.

کیست (Cyst)

نوعی کیسه طبیعی یا کیسه غیرطبیعی که حاوی مایع یا یک ماده نیمه جامد ولی بدون چرک است.

ترک یا شقاق (Fissure)

به شیار یا شکاف های طبیعی و غیرطبیعی روی پوست می گویند.

وزیکول (Vesicle)

یک برآمدگی حاوی مایع سروزی که در اپیدرم به وجود می آید.

احتمالا اصطلاحات بالا را در صحبت های روزمره شنیده اید، اما در ادامه به بررسی نتیجه جواب آزمایش پاتولوژی می پردازیم و اینکه چگونه می توان نتیجه این آزمایش متوجه شد.

گزارش پاتولوژی نوعی گزارش پزشکی است که در مورد شناخت مریضی هایی مانند سرطان کاربرد دارد. یک نمونه از بافت های مشکوک را برای یک آزمایشگاه ارسال می کنند تا یک متخصص پاتولوژی توسط یک میکروسکوپ آن را بررسی کند. آزمایش های دیگری روی بافت مورد نظر انجام می شود تا گزارش های دقیق تری به دست بیاید. این نتایج همان گزارش پاتولوژِ شماست. پزشک شما با بررسی این اطلاعات مشخص می کند مریضی شما تا چه مقدار پیشرفت و یا پسرفت داشته است. همچنین این آزمایش جزئیات دیگری را هم در خود دارد که به تصمیم گیری بهتر پزشک تان کمک می کند.

برگه پاتولوژی دارای چه گزارشاتی است؟

گزارش پاتولوژی یا آسیب شناسی بسته به نوع سرطان می تواند مختلف باشد. امکان دارد درباره تست و شرایط متفاوت مطالعه و بررسی انجام شود. اما اکثر گزارش ها معمولا بخش های زیر را دارند. می توان گفت در تمام گزارش های پانولوژی از اصطلاحات پزشکی استفاده می شود، در نتیجه اگر قسمتی را به دستی متوجه نشیید از پزشک خود کمک بگیرید.

شناسایی اطلاعات

بخش شناسایی اطلاعات شامل نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد و شماره ثبت پزشکی شماست. می تواند شماره تماس شما نیز در آن درج شده باشد. گزارشات مربوط به بافت آزمایش شده در آن گزارش است. این گزارش شامل بخشی از بدن شما می باشد که به روش بیوپسی یا عمل جراحی جداشده است.

شرح خلاصه

شخص پاتولوژیست بدون اینکه از میکروسگووپ استفاده کنه، نمونه بافت را تشریح می کند. او اندازه، شکل ظاهری، رنگ و وزن آنچه را که مشاهده یا اخساس می کند در بخش شرح خلاصه درج می کند. سرطان ها اکثراً در سانتیمتر اندازه گیری می شود و باید به یاد داشته باشید که اندازه تنها قسمتی کوچک از کل تصویر است. بعضی وقت ها تومورهای بزرگ بسیار آرام تر از قسمت های کوچک تر رشد می کنند.

شرح میکروسکوپ

شخص آسیب شناس بافت را به قسمت (لایه) های نازک تری تقسیم می کند. سپس آن ها را بر روی اسلایدهای نازکی قرار می دهد با میکروسکوپ به بررسی دقیق آن ها می پردازد. آسیب شناس نکته برداری خود را از اینکه سلول ها به چه شکلی هستند آغاز می کند و همچنین بررسی می کند که آیا سلول های سالم با سلول های نا سالم تفاوت دارند یا نه؟ آیا به بافت های اطراف خود صدمه وارد کرده است یا خیر؟

در صورتی که ساکن مشهد می باشید نیاز به آزمایشگاه پاتولوژی در مشهد دارید با شماره ۰۵۱۳۸۴۶۶۶۳۳ تماس بگیرید.

برای خواندن نکته های ناب پزشکی ما را اینستاگران دنبال کنید : instagram.com/iranmehr_lab

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *