آزمایش pcr

درباره تست pcr چه می‌دانید؟

آزمایش PCR برای تشخیص وجود کرونا در بدن فرد انجام می شود. pcr مخفف Polymerase Chain Reaction است و در صورت ارجاع به پزشک، همان آزمایشی است که دکتر در نسخه شما می‌نویسد تا درصورتی که به کرونا مبتلا هستید، مشخص شود. آزمایش pcr از طریق یک سواب، مایه مخاطی را از ته گلو با بینی نمونه برداری می‌کند و جهت تشخیص وجود کرونا یا عدم وجود آن، آن را در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌دهند. ما در انتها این مقاله به سوال تست pcr چیست پاسخ می‌دهیم و در مورد این آزمایش به طور کامل صبحت می‌کنیم.

 

آزمایش pcr چیست ؟

آزمایش pcr یا واکنش زنجیره‌ای پلیمراز روشی است که به کمک آن توالی کوتاه از DNA تحلیل می‌شود. همچنین از این آزمایش برای بازتولید بخش‌های منتخبی از DNA استفاده می‌گردد. تست pcr درون لوله‌های آزمایشگاهی انجام می‌شود و تنها چند ساعت طول می‌کشد. این آزمایش همان‌طور که پیش‌تر گفته شد این روزها به جهت تشخیص کرونا استفاده می‌شود. گفتنی است آزمایش pcr را به نام‌های آزمایش NAAT، آزمایش تشخیصی و آزمایش واکنش زنجیره‌ای پلیمراز نیز می‌شناسند.

 

تست pcr چگونه انجام می شود؟

در این آزمایش تکنسین نمونه‌ای از مخاط بیمار که بیشتر از طریق بینی و یا گلوی او دریافت می‌شود را به وسیله سواب پنبه‌ای برمی‌دارد. اگر از مخاط بینی استفاده شود، تکنسین سواپ را به مدت ۱۵ ثانیه و در ۱۵ سانتی‌متری هر کدام از سوراخ‌های بینی بیمار حرکت می‌دهد. در ادامه متخصصان آزمایشگاه به دنبال مواد ژنتیکی مرتبط به کرونا در مخاط بیمار می‌گردند که برای این منظور از روشی به اسم pcr استفاده می‌کنند. در واقع اسم تست pcr از همین روش pcr برداشته شده است. روش pcr به این صورت است که اگر ماده ژنتیکی مرتبط به ویروس کرونا در مخاط بیمار وجود دارد، آن را چند برابر می‌کند و به این روش پزشکان به راحتی می‌توانند ابتلا به ویروس کرونا را تشخیص دهند.

بخوانید: نمونه برداری از معده چیست؟

در ویدیوی زیر نحوه گرفتن تست PCR را مشاهده می کنید:

نمونه‌های مخاط بینی و یا گلو برای انجام تست به آزمایشگاه‌های مجهز فرستاده می‌شود و پس از آن تا رسیدن به جواب چند روزی طول می‌کشد. در ابتدای بیماری کرونا جواب این تست دیر تحویل داده می‌شود ولی در حالت نتیجه تست PCR را در کوتاه ترین زمان آماده کند.

دقت آزمایش PCR چقدر است؟

آزمایش pcr در حال حاضر قابل اعتمادترین آزمایشی است که در رابطه با بیماری کرونا انجام می‌شود. تنها مشکلی که در رابطه با این آزمایش وجود دارد این است که اگر فرد در روزهای ابتدایی ابتلا به کرونا باشد به کمک این تست وجود ویروس در بدن او تشخیص داده نمی‌شود. از طرف دیگر برخی از اوقات مخاط بینی و گلو نشانه‌هایی از عفونت را در خود ندارند و به همین دلیل باز هم این تست نمی‌تواند به طور ۱۰۰% کرونا را تشخیص دهد.

 

چه آزمایشی غیر از pcr رای تشخیص کرونا وجود دارد؟

از دیگر آزمایش‌های مرتبط به بیماری کرونا می‌توان آزمایش آنتی بادی و آژمایش آنتی ژن را نام برد. در ادامه به معرفی این دو آزمایش نیز پرداخته‌ایم.

بخوانید: lymphocytes چیست؟

آزمایش آنتی بادی چیست؟

آزمایش آنتی بادی برای کسانی استفاده می‌شود که پیش‌تر به کرونا مبتلا شده‌اند. از این آزمایش برای تشخیص وسعت بیماری استفاده می‌شود و نمی‌توان به کمک آن متوجه شد که آیا فرد بیمار به بیماری کرونا مبتلا شده است و یا خیر. آزمایش آنتی بادی از طریق آزمایش خون انجام می‌شود. در این آزمایش پزشکان به دنبال آنتی بادی های ویروس کرونا می‌گردند. زمانی که بدن دچار یک ویروس شده باشد، بدن پس از مدتی شروع به تولید آنتی بادی می‌کند. آنتی بادی ها به طور کل ۴ روز تا یک هفته بعد از ابتلا به بیماری در بدن ایجاد می‌شوند، از این رو نمی‌توان از آزمایش آنتی بادی برای تشخیص ابتلا به بیماری کرونا استفاده کرد. آزمایش آنتی بادی را به اسامی آزمایش CRP و آزمایش IGG نیز می‌شناسند.

بخوانید: آزمایش چکاپ چیست؟

آزمایش آنتی بادی بالغ بر ۱۲۰ نوع است. گفتنی است در صورت مثبت شدن نتیجه آزمایش آنتی بادی، هیچ تضمین خاصی وجود ندارد که این آنتی بادی‌های موجود در بدن شما بتواند مانع از ابتلای دوباره به کرونا شود. از این رو به نکات مرتبط با پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا همچنان اهمیت بدهید.

روش انجام این آزمایش به این صورت است که از انگشت فرد خون می‌گیرند و پس از آزمایش‌های انجام شده بر روی خون فرد، پس از ۱ تا ۳ روز نتیجه آزمایش به فرد آزمایش‌دهنده اعلام می‌شود.

 

آزمایش آنتی ژن چیست؟

آزمایش آنتی ژن به برای افرادی که به نوع خاصی از ویروس مبتلا شده‌اند، توسط پزشک متخصص نوشته می‌شود. به همین جهت برای تشخیص بیماری کرونا نیز از آزمایش آنتی ژن استفاده می‌کنند. در این آزمایش ترشحات بینی و گلو مورد بررسی قرار می‌گیرند و در این ترشحات پزشک به دنبال پروتئین‌های مرتبط با ویروس می‌گردد.

آزمایش آنتی ژن به تازگی به عنوان یکی از آزمایش‌های مرتبط به کرونا تایید شده است از این رو هنوز دقت و صحت بالایی ندارد. از این آزمایش بیشتر برای غربال‌گری افراد مبتلا به عفونت استفاده می‌کنند. به همین دلیل اگر علائم کرونا را داشته باشید ولی نتیجه آزمایش آنتی ژن منفی باشد، پزشک تست pcr را نیز برای شما می‌نویسد.

از آن‌جایی که نام دیگر این آزمایش، آزمایش تشخیص سریع است، نتیجه آزمایش در کمتر از یک ساعت به فرد آزمایش‌دهنده اعلام می‌شود.

چه زمانی باید آزمایش کرونا بدهیم؟

درست است که آزمایش‌های مرتبط به کرونا به افراد حس آرامش خیال می‌دهند، ولی باید دقت داشته باشید هر علائمی را نمی‌توان به کرونا ربط داد. بسیاری از علائم سرماخوردگی با علائم کرونا شباهت دارند از این رو بهتر است به جای صرف هزینه و رفتن به مکانی آلوده، با پزشک تلفنی صحبت کنید و پس از شرح دادن علائم خود و تایید انجام آزمایش توسط او به سراغ آزمایش‌های کرونا مانند آزمایش pcr بروید. گفتنی است هیچ کدام از آزمایش‌های معرفی شده در این مقاله دردناک نیستند و نمونه‌گیری آزمایش‌ها نیز سریع انجام خواهد شد. بهتر زمان برای انجام تست pct پس از مشاوره با پزشک و توصیه آن به انجام تست pcr می‌باشد.

اگر با علائمی مشابه علائم کرونا مواجه شدید، سریع اقدام به انجام تست pcr نکنید! شاید این فقط علائمی از یک سرماخوردگی ساده یا حساسیت فصلی که با شروع فصل بهار آغاز می‌شود باشد، انجام آزمایش pcr زمانی که از وجود کرونا در بدن خود مطمئن نیستید، علاوه بر اینکه هزینه های مالی و هدر رفت زمان را برای شما در بر دارد، ممکن است در محیط آزمایشگاه یا بیمارستان، به بیماری کرونا مبتلا شوید. پس هنگام بروز برخی علائم کرونا، ابتدا خود را برای مدتی قرنطینه کنید، پس از آن اگر این علائم تشدید شد، می‌توانید اقدام به انجام آزمایش pcr کنید.

بخوانید: سیتولوژی چیست و چه شاخه هایی دارد؟

 

نتیجه گیری

در این مقاله سعی شد به سوال تست pcr چیست پاسخ دهیم و در مورد این تست و نمونه های مشابه آن مانند آزمایش آنتی ژن صحبت کنیم. بسیاری از افراد با انجام تست pcr سعی می‌کنند خیال خود را از ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری کرونا راحت کنند. برخی هم در هنگام مشاهده علائمی، خود را قرنطینه کرده و تا حاد شدن شرایط از انجام تست pcr خودداری می‌کنند.

با توجه به همه‌گیری ویروس کرونا، آزمایش‌های مرتبط به آن و جواب دقیق و سریع آن‌ها این روزها اهمیت بسیاری پیدا کرده است. آزمایش pcr از آزمایش‌هایی است که به طور معمول برای تشخیص کرونا استفاده می‌شود و با تقریب خوبی جواب دقیقی را ارائه می‌دهد. آزمایشگاه ایران مهر با هدف کمک به بیماران و انجام آزمایش‌های متنوع در زمینه تست pcr نیز می‌تواند کمک حال بیماران باشد. تجهیزات موجود در آزمایشگاه ایران مهر پیشرفته بود و جواب آزمایش pcr را به سرعت هر چه تمام‌تر در اختیار افراد آزمایش‌دهنده قرار می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *