جلوگیری از انتشار کرونا

راه‌های جلوگیری از انتشار کرونا

سال پیش بود که با ویروس و پدیده‌ای غیر قابل پیش بینی به نام کرونا مواجه شدیم. در طول این مدت به دلیل ترس و وحشت مردم، شایعه‌های زیادی در مورد این ویروس به گوش رسید که در افزایش ترس مردم نیز نقش بسیار زیادی داشت. اما به مرور زمان و کاهش اضطراب جامعه، حال می‌دانیم که برای مقابله‌ با این ویروس کار سختی پیش روی خود نداریم و با رعایت نکاتی جزیی و کوچک می‌توان خود و جامعه را از این ویروس در امان نگه داشت. به طور کلی برای جلوگیری از انتشار ویروس کرونا باید بیش از پیش به نظافت خود بها دهیم و همچنین تا زمان از بین رفتن این ویروس روحیه و آرامش خود را حفظ کنیم. حال در این مقاله آزمایشگاه ایران مهر توضیحاتی کاملی برای جلوگیری از ابتلا به  کرونا بیان خواهیم کرد. امید است تا با توجه به این موارد به زودی کرونا را شکست دهیم.

 

برای جلوگیری از انتشار کرونا چه باید کرد؟

با رعایت نکات ساده و کم هزینه‌ به راحتی می‌‌توان زنجیره انتقال کرونا را از بین برد. همانطور که گفته شد برای حفظ سلامت خانواده و همکاران باید بیش از پیش برای نظافت خود وقت بگذاریم و برخی از عادات گذشته‌ را تغییر دهیم و به اصولی برای عدم ابتلا به این بیماری پای بند شویم. در ادامه به ذکر این موارد ضروری و در عین حال ساده خواهیم پرداخت.

 

همواره محیط کار و خانه‌ی خود را پاکیزه نگه دارید

باید از پاکیزگی و سلامت محل کار یا محیط زندگی خود مطمئن شویم. بسیاری از مبتلایان به کرونا از تماس با سطوح آلوده به این ویروس دچار شده‌اند و از این رو می‌توان گفت که توجه به تمیزی محیط یکی از مهم‌ترین مواردی است که ابتلا به کرونا را کاهش می‌دهد. باید در این دوران نظم و انضباط خود را افزایش دهید و بازده زمانی مشخصی را برای تمیز کردن سطوح مختلف در نظر بگیرید تا از عدم آلودگی سطوح و اشیا اطمینان پیدا کنید. همچنین لازم است بدانید، هنگامی که فرد آلوده، در محیط بسته‌ای سرفه و عطسه کند، ذرات خارج شده از دهان او پس از مدتی بر روی سطوح می‌نشیند. این موضوع اهمیت پاکیزه نگه داشتن محیط را افزایش می‌دهد.

 

مرتبا دست‌های خود را بشویید یا ضدعفونی کنید

در رسانه‌ها توضیحات کاملی برای شستن درست و اصولی دست‌ها داده شده است. از این رو توصیه می‌شود تا هرچه سریع تر این مهم را فرا بگیرید.

معمولا تمیز نگه داشتن دست‌ها در اماکن عمومی و یا محل کار اهمیت بیشتری از منزل پیدا می‌کند. افراد جامعه باید همواره دست خود را تمیز نگه داشته تا خطری مردم و خودشان را تهدید نکند و همچنین باعث جلوگیری از انتشار کرونا شوند. حال برای این مهم شهرداری و صاحبان سازمان‌ و شرکت‌ها نیز باید شرایطی را فراهم کنند. که برخی از مهم ترین آن‌ها به صورت زیر است.

باید در فاصله‌ مشخصی، مکان‌هایی برای ضدعفونی دست‌ها وجود داشته باشد. بهتر است از ناز‌ل‌های مخصوصی استفاده شود تا تماس دست با اشیا را تا حد زیادی کاهش دهد.

نصب پوستر‌های آموزشی و نصب پوستر‌های هشدار دهنده می‌تواند در ترغیب افراد برای تمیز نگه داشتن دست‌ها کمک کننده باشد.

در شرکت و سازمان‌ها علاوه بر استفاده از ضد عفونی کننده‌ها باید مکانی برای شست‌وشو دست‌ها نیز تعبیه شود.

 

استفاده از ماسک و دستمال کاغذی در هنگام عطسه و سرفه

مهم‌ترین نکته‌ای که می‌تواند در جلوگیری از انتشار کرونا موثر باشد، قطع به یقین رعایت نکات بهداشتی در هنگام عطسه یا سرفه است. برای این امر نیز رعایت نکاتی لازم و ضروری است که آن ها در زیر توضیح خواهیم داد.

  • همواره باید ماسک و دستمال کاغذی تمیز و پاکیزه‌ای را به همراه داشته باشیم. خارج از خانه باید به طور مداوم از ماسک استفاده کرد و در هنگام عطسه و سرفه استفاده از دستمال کاغذی ضروری است.
  • در سطح شهر گاها با ماسک و دستمال‌های آلوده روی زمین مواجه می‌شویم. ماسک مصرف شده می‌تواند تاثیر زیادی در آلوده‌ کردن محیط داشته و از این رو همواره پلاستیکی را برای گذاشتن ماسک‌های مصرفی در آن، به همراه داشته باشید.
  • همچنین برای فرهنگ سازی استفاده از ماسک رسانه‌ها نقش مهمی را دارند. همچنین مدیر عامل‌ها می‌توانند با اجباری کردن استفاده از ماسک در محیط کار، باعث جلوگیری از انتشار کرونا شوند.

 

بیماری کرونا شامل چه مراحلی می‌شود؟

برخی از افراد با آن که به کرونا مبتلا هستند اما علائم بیماری در آن‌ها شکل نگرفته است. این افراد، خطرناک‌ترین افراد برای انتشار ویروس کرونا هستند. از این رو برای جلوگیری از انتشار کرونا باید همواره از سلامت خود مطمئن باشید.

به طور کلی ویروس کرونا سه مرحله دارد که شامل موارد زیر می‌شود.

  • مرحله‌ی اول این بیماری، کمون نام دارد. در این مرحله فرد کاملا به بیماری مبتلا شده اما همچنان علائمی در آن به وجود نیامده است. در این مرحله امکان انتقال ویروس به افراد دیگر نیز وجود دارد. در مرحله کمون عدم اطلاع فرد از بیماری خود سبب مبتلا شدن بسیاری از افراد مخصوصا خانواده شخص می‌شود.
  • مرحله یا فاز دوم بیماری که از پس مرحله کمون فرا می‌رسد، فاز حاد نام دارد. این مرحله برای شخص بیمار بسیار طاقت فرسا است چرا که تمام علائم خود را نشان می‌دهد. البته مرحله حاد برای افراد مختلف، متفاوت است، برخی از افراد علائم شدیدی دارند و اما برخی دیگر نوع خفیف این بیماری را تجربه می‌کنند. در مرحله حاد نیز امکان انتقال بیماری به دیگران وجود دارد و باید برای جلوگیری از انتشار کرونا ارتباط خود را با افراد تا هنگام بهبودی قطع کنید.
  • فاز نقاهت سومین مرحله از مراحل ویروس کرونا است. در این مرحله دیگر شخص آلوده نیست و خطری برای افراد سالم ندارد. در دوران نقاهت بدن بیمار در حال بازسازی است و باید به استراحت و خواب بیش از پیش اهمیت داد. دوران نقاهت این بیماری می‌تواند ماه‌ها به طول انجامد.

حرف آخر

با بروز ویروس کرونا ترس و وحشتی در جامعه نیز پدیدار شد. اما به مرور زمان و افزایش آگاهی مردم از این ویروس دیگر ترس آغازین وجود ندارد. برای مقابله با کرونا راه سختی پیش رو نداریم و فقط توجه به بهداشت فردی می‌تواند سبب جلوگیری از انتشار کرونا شود. پاکیزه نگه داشتن سطوح، شستن و ضدعفونی دست‌ها، استفاده از ماسک و دستمال کاغذی، مهم‌ترین عوامل برای از بین بردن ویروس کرونا هستند. آزمایشگاه ایران مهر بهترین آزمایشگاه در مشهد است که تمامی تست ها مربوط به تشخیص ویروس کرونا را به بهترین نحو و با رعایت تمامی شیوه نامه های بهداشتی به بهترین شکل ممکن انجام می‌دهد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *