خواندن آزمایش خون

تفسیر آزمایش خون

یکی از عمده‌ترین روش های تشخیص بیماری ها مختلف، انجام آزمایش خون است. آزمایش خون می‌تواند علائم برخی بیماری ها و یا مواد زائد داخل خون را تشخیص می‌دهد. برای همین شما می‌توانید با مراجعه به یک آزمایشگاه و انجام آزمایش خون که بعد از معاینه پزشک تجویز می‌شود. از وضعیت جسمی و سلامت خود با خبر شوید. بعد از انجام آزمایش خون، برگه ای دریافت می‌کنید که بر روی آن حروف و اعداد مختلف انگلیسی نوشته شده که همگی اصطلاحات مربوط به خون است. اگر با این اطلاحات آشنایی نداشته باشید، قادر به خواندن آزمایش خون و تفسیر آن نخواهید بود.

در ادامه همراه ما باشید تا به معرفی اصطلاحات رایج آزمایش خون و آموزش تفسیر آزمایش خون در خانه بپردازیم. با مطالعه این مقاله، شما با مهم ترین پارامترها و اصطلاحات رایج در آزمایش خون آشنا می‌شود و می‌توانید آزمایش خون خود و آشنایتان را به راحتی تفسیر و از وضعیت سلامت آن ها باخبر شوید.

توجه به جزئیات ابتدایی برگه آزمایش خون

نخستین گام در خواندن آزمایش خون ، دقت در جزئیات برگه آزمایش است. قبل از خواندن آزمایش خون، دقت کنید که تمامی اطلاعات مربوط به آزمایش از آن شما باشد. جا‌به‌جایی جواب های آزمایش در آزمایشگاه امری طبیعی است. پس بعد از اینکه متوجه تطبیق اطلاعات مربوط به فرد آزمایش دهنده مانند نام و نام خانوادگی، جنسیت و سن شده اید، بعد شروع به خواندن آزمایش خون کنید.

آشنایی با مفهوم ستون ها و ردیف ها جواب آزمایش خون

ممکن است برگه آزمایش شما از نظر شکل ظاهری تفاوت هایی با برگه هایی که دیده اید داشته اشد، ولی در تمامی برگه های آزمایش، چند چیز مهم مشترک است.

در هر برگه چندین ستون مشخص شده است که هرکدام چیزی را نشان می‌دهد. ستون TESTS اطلاعات مربوط به آزمایش های انجام شده را به شما نشان می‌دهد.

ستون RESULT نتیجه هر قسمت آزمایش را به شما می‌گوید.

ستون بعدی ستون UNIT است که واحد های اندازه گیری هر آزمایش را نشان شما می‌دهد.

و آخرین ستون که میزان نرمال هر آزمایش را به شما نشان می‌دهد. برخی اوقات با علامت بزرگتر کوچک تر و برخی اوقات به صورت یک بازه عددی نمایش می‌دهد. عدد نتیجه آزمایش شما برای اینکه نرمال باشد باید در این بازه های عددی قرار داشته باشد.

آشنایی با انواع آزمایشات رایج در برگه آزمایش خون

مهم‌ترین بخش هنگام خواندن آزمایش خون که باید از آن مطلع باشید، بخش های مربوط به خون شناسی یا CEC است. این قسمت شامل چندین آزمایش مربوط به خون است که شما توانایی خواندن آن را دارید. هر قسمت از این بخش، نشان دهنده وضعیت خاصی از خون شما است.

RBC

این کلمه مخفف Red Blue Cell یا همان کلمه سلول خون قرمز است. گلبول های قرمز خون در واقع اصلی ترین و مهم ترین جزء خون است که رنگ قرمز خون نیز به دلیل وجود همین سلول ها است. حالا رنگ قرمز گلبول های قرمز خون هم به دلیل وجود ماده ای به نام هموگلبین است که کمک می‌کند گلبول قرمز، اصلی ترین وظیفه خود یعنی حمل و انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن را انجام می‌دهد.
مقدار طبیعی: مقدار طبیعی RBC بین ۴/۷ و ۶/۱ میلیون در هر میکرومتر خون است.


HGB

Hemogolobin یا هموگلوبین یکی دیگر از عناصر اصلی تشکیل دهنده گلبول قرمز است. وظیفه اصلی هموگلوبین این است که در جایی که اکسیژن زیاد است با خون ترکیب شده و در جایی که اکسیژن کم است آن را آزاد می‌کند.

مقدار طبیعی: مقدار طبیعی هموگلوبین خون برای آقایان بین ۱۴ تا ۱۸ گرم در هر دسی‌لیتر است و برای خانم‌ها مقادیر بین ۱۲ تا ۱۶ گرم در هر دسی لیتر، نرمال به حساب می‌آید.

محدوده خطرناک : هموگلبین با مقادیر زیر ۵ . بالای ۲۰ مقادیر بحرانی به حساب می‌آیند و حتما نیازمند رسیدگی فوری هستند.


HCT

این کلمه مخفف Red Blue Cell یا همان کلمه سلول خون قرمز است. گلبول های قرمز خون در واقع اصلی ترین و مهم ترین جزء خون است که رنگ قرمز خون نیز به دلیل وجود همین سلول ها است. حالا رنگ قرمز گلبول های قرمز خون هم به دلیل وجود ماده ای به نام هموگلبین است که کمک می‌کند گلبول قرمز، اصلی ترین وظیفه خود یعنی حمل و انتقال اکسیژن و دی اکسید کربن را انجام می‌دهد.

مقدار طبیعی: مقدار طبیعی RBC بین ۴/۷ و ۶/۱ میلیون در هر میکرومتر خون است.

محدوده خطرناک : HCT بالاتر از ۶۰ درصد و پایین تر از ۱۵ درصد باعث نگرانی پزشک می‌شود.

WBC

WBC یا With Blue Cell مخفف سلول‌ ها یا همان گلبول های سفید خون است. گلبول های سفید خون به نوعی سرباز های بدن هستند و جز سیستم دفاعی بدن به شمار می‌آیند. عمل اصلی گلبول سفید مبارزه با انواع بیماری ها و عفونت و همچنین در مواقع آلرژی هم این سلول واکنش هایی از خود نشان می‌دهد.

مقدار طبیعی: در بزرگسالان و کودکان بین ۵ تا ۱۰ هزار در هر میلی لیتر خون طبیعی است.

محدوده خطرناک : اگر گلبول های ۲۵۰۰ و بیشتر از ۳۰۰۰۰ هر کدام نشان دهنده بیماری‌هایی هستند که می‌تواند گاهی خطرناک باشند.


Plt

پلاکت ها اجزای بسیار کوچکی هستند که در خون وجود دارند و نسبت به دیگر سلول های خونی بسیار کوچک تر هستند. ساختار پلاکت ها حاوی آنزیم‌هایی هستند که باعث انعقاد خون می‌شود و عملکرد اصلی آن جلوگیری از خون ریزی و خارج شدن گلبول قرمز از داخل رگ است. Plt  ها نشان دهنده تعداد پلاکت ها در هر میلی‌متر مکعب خون است و عدد مربوط به آن معمولا بزرگترین عدد در برگه آزمایش خون می‌باشد.

مقدار طبیعی: پلاکت بین ۱۵۰ هزار تا ۴۰۰ هزار در هر میلی‌متر مکعب خون برای بزرگسالان نرمال است.

محدوده خطرناک : پلاکت زیر ۵۰ هزار و بالای یک میلیون بسیار غیرطبیعی و خطرناک است.


MCV

در آزمایش خون MCV وظیفه بررسی و نشان دهنده حجم متوسط گلبول های قرمز است. MCV  به شما می‌گوید که آیا گلبول های قرمز خون شما اندازه طبیعی دارند یا نه.


FBS

Fast Blood Suger یا قند خون ناشتا از مهم ترین آزمایش های آزمایش خون است که تاثیر زیادی در تشخیص ابتلای افراد به بیماری دیابت یا قند خون به شما می‌رود.
مقدار طبیعی: مقدار طبیعی قند خون ناشتا بین ۷۰ تا ۹۹ میلی گرم بر دسی لیتر است


دیگر آزمایشات مربوط به آزمایش خون

به طور کلی هنگام انجام آزمایش خون، می‌توان از دیگر موارد مربوط به خون خود اطلاع کسب کرد. از جمله آن‌ها می‌توان به آزمایش های زیر  اشاره کرد:

  • آزمایش قند خون : قند خون منبع اصلی انرژی در تمام موجودات زنده است. برای اندازه گیری قند خون فرد حتما باید ناشتا باشد، برای همین در چنین شرایطی واژه فستینگ (Fasting) به کار می‌رود. که به مدت تقریبا ۱۰ – ۱۲ ساعته گرسنگی برای آزمایش اشاره می‌کند.
  • آزمایش گروه خونی : برای تعیین گروه خونی خود، باید آزمایش خون بدهید. گروه های خونی عبارت اند از : گروه خونی A، گروه خونی B، گروه خونی AB و گروه خونی O. هر گروه خونی می‌تواند از گروه خونی خود خون دریافت کند، ولی جالب است بدانید که گروه خونی O به همه گروه ها می‌تواند خون دهد و گروه خونی AB می‌تواند از همه گروه ها خون دریافت کند.
  • آزمایش چربی خون: این آزمایش برای اندازه گیری کلسترول کل، کلسترول بد، کلسترول خوب و تری گلیسرید انجام می‌شود.

 

برای آشنایی بیشتر با بهترین آزمایشگاه های مشهد برای انجام آزمایش های مختلف حتما به این لینک مراجعه نمایید.

نتیجه گیری

انجام آزمایش خون از آن آزمایش های ساده و ارزان می‌باشد ولی بسیار ضروری است. اگر آزمایش خون به طور منظم انجام گیرد، موجب افزایش آگاهی از وضعیت سلامت جسمانی فرد می‌شود و می‌تواند از بروز بیماری های شایع و خطرناک جلوگیری کند. بعد از انجام آزمایش خون و دریافت نتایج آن، مهم ترین کاری که باید بکنید، خواندن جواب آزمایش خون و تفسیر آن است. مسلماََ اگر با اصطلاحات آزمایش خون آشنایی ندارید، نمی‌توانید خود به تنهایی آزمایش خون را تفسیر کنید. ما در این مقاله شرح دادیم که چگونه می‌توان آزمایش خون را در خانه خواند و تفسیر کرد و از وضعیت سلامت خود باخبر شد.

اگر که قصد انجام آزمایش خون یا هر آزمایش دیگری هستید، کافیست به یک آزمایشگاه معتبر مراجعه کرده و آنجا آزمایش خون بدهید. آزمایشگاه پاتولوژی ایران مهر بهترین آزمایشگاه مشهد است که ارائه دهنده انواع خدمات با استفاده از تجهیزات مدرن آزمایشگاهی و پرسنل مجرب، بهترین و مطمئن‌ترین انتخاب برای هرگونه آزمایش است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *