راه های درمان سرطان سینه

راه های درمان سرطان سینه

راه های درمان سرطان سینه روز به روز در حال بهبود و پیشرفته شدن است و از این رو افراد برای درمان راه حل‌های مختلفی پیش رویشان بوده و همچنین پزشکان در انتخاب بهترین روش درمانی دچار محدودیت نیستند و دستشان در انتخاب روش‌های مختلف کاملا باز است. به طور کلی برای درمان سرطان سینه دو هدف مشخص و بزرگ وجود دارد، اول آن که باید سلول‌های سرطان سینه تا حد زیادی از بدن خارج شوند و هدف دوم نیز این است که با استفاده از راه درمان سرطان سینه احتمال بازگشت بیماری را به حداقل رساند. برای درمان سرطان سینه روش‌های مختلفی وجود دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان موضعی
 • درمان سیستمیک
 • درمان با استفاده از روش هورمون درمانی
 • درمان هدفمند

در ادامه با هر کدام از این موارد بیش از پیش آشنا می‌شود تا آگاهی خود را در این زمینه افزایش دهید.

درمان موضعی

یکی از راه‌هایی که برای درمان مورد استفاده قرار می‌گیرد، درمان موضعی سرطان سینه است. در این روش بدون آن که بر روی قسمت‌های مختلف بدن تاثیر گذاشته شود، تومور و عارضه درمان می‌شود. بسیاری از بانوان برای درمان سرطان سینه خود به انواع مختلف عمل جراحی نیاز دارند. همچنین با توجه به نوع سرطان و میزان پیشرفت آن، شاید علاوه بر عمل جراحی به راه‌های دیگری درمان سرطان سینه نیز نیاز باشد. به طور کلی درمان به روش موضعی به دو روش مختلف انجام می‌شود که این روش‌ها عبارت‌انداز: جراحی و رادیوتراپی.

جراحی یکی از روش‌‌های مناسب درمان موضعی

جراحی یکی از راه های درمان سرطان سینه است. این شیوه برای درمان بیماران بسیار رواج دارد. برای جراحی سرطان سینه راه‌های و عمل‌های مختلفی وجود داشته که استفاده از بهترین نوع آن بسته به وضع بیمار دارد. به طور کلی در این روش، جراحی می‌تواند به دلیل یکی از موارد زیر مورد استفاده قرار گیرد:

 • برداشتن سرطان تا جایی که پزشکان مقدور به انجام آن هستند. این روش به نام جراحی حفظ پستان یا ماستکتومی معروف است.
 • برای آن که متوجه شد آیا سرطان به غدد لنفاوی زیر بازو نیز رسیده است یا خیر؟
 • بعد از برداشتن سرطان امکان تغییر شکل پستان وجود دارد و در این زمان برای ترمیم شکل پستان از عمل جراحی بهره می‌گیرند.
 • برای کاهش علائم و نشانه های سرطان پستان.

همچنین دلایل دیگری برای جراحی سرطان سینه وجود دارد که پزشکان با توجه به موارد مختلف به این موضوع که آیا بیمار به عمل جراحی نیاز داشته یا خیر، پی می‌برند. همچنین راه های درمان سرطان سینه روش‌های مختلفی دارد که پزشکان با توجه به مشکل و عارضه پیش رویشان بهترین عمل جراحی را انتخاب می‌کنند.

از بین بردن سلول‌های سرطانی با رادیوتراپی

در بین روش‌های مختلف برای از بین بردن سلول‌های سرطانی باید گفت که رادیوتراپی یا پرتودرمانی یکی از بهترین روش‌ها برای این موضوع است. بسیاری از بیماران علاوه بر استفاده از راه های درمان سرطان سینه به رادیو تراپی نیاز پیدا می‌کنند. رادیوتراپی زمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد که بیمار در یکی از موقعیت‌ها زیر باشد:

 • پس از انجام عمل جراحی این امکان وجود دارد که سرطان فرد مجدد برگردد و از این رو با استفاده از پرتو درمانی می‌توان این احتمال را به حداقل کاهش داد.
 • اگر سرطان به قسمت‌های مختلف بدن نظیر مغز و استخوان‌ها سرایت کرده باشد، کنترل آن سخت می‌شود و در این زمان در بین راه های درمان سرطان سینه، پرتودرمانی بسیار مناسب است.
 • اگر سرطان از ۵ سانتی متر بیشتر باشد و یا اگر سرطان در غدد لنفاوی دیده شود شما نیاز به رادیولوژی دارید. به طور کلی معمولا پس از عمل جراحی ماستکتومی، از این روش برای ادامه درمان استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آنتی بادی چیست؟

درمان سیستمیک

از جمله مهم‌ترین روش‌های درمانی که در روش سیستمیک مورد استفاده قرار می‌‌گیرد، استفاده از قرص‌ها برای درمان سرطان سینه است. به طور کلی یکی از راه های درمان سرطان سینه استفاده از قرص‌های مختلف و مرغوب بوده که دارای انواع مختلفی هستند. دارو‌ها هم می‌توانند از این طریق وارد بدن شوند و هم این امکان وجود دارد که این دارو‌ها به صورت مستقیم به خون تزریق شوند. روش‌های دارویی دارای روش‌های متنوع و مختلف است که در ادامه مهم‌ترین آن‌ها را بیان می‌کنیم:

شیمی درمانی

در شیمی درمانی پزشکان از دارو‌های ضد سرطان استفاده می‌کنند. این دارو‌ها همانطور که گفته شد از طریق دهان یا تزریق به خون، وارد بدن می‌شوند و از آن زمان این دارو‌ها برای حمله به سلول‌های سرطانی مورد استفاده قرار می‌گیرند. روش‌های مختلفی برای درمان سرطان سینه از طریق شیمی درمانی وجود دارد که مهم‌ترین آن‌ها به شرح زیر هستند.

بیشتر بخوانید: آزمایش سیتولوژی چیست؟

شیمی درمانی سرطان سینه نئوادجوانت

در مواقعی که تومور سینه‌ها، اندازه بزرگی داشته باشد، با استفاده عمل جراحی می‌توان آن را به طور کامل از بدن خارج کرد. از این رو با استفاده از شیمی درمانی سرطان سینه نئوادجوانت می‌توان مقداری از سلول‌های سرطانی را قبل از عمل جراحی نابود کرد. این روش یکی از راه های درمان سرطان سینه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شیمی درمانی سرطان سینه ادجوانت

این امکان وجود دارد که بعد از عمل جراحی مقداری از سلول‌های سرطانی در بدن باقی بماند از این رو پزشکان شیمی درمانی سرطان سینه ادجوانت را تجویز می‌کنند. البته باید گفت که قبل از آن که فرد شیمی درمانی را آغاز کند، از او آزمایشات مختلف نظیر معاینات جسمی، آزمایش خون و… گرفته می‌شود، تا پزشک متوجه شود که آیا این دارو‌ها بر روی فرد تاثیر گذار است یا خیر؟

درمان با استفاده از روش هورمون درمانی

در بعضی از سرطان‌های سینه شاهد آن هستیم که بیماری تحت تاثیر هورمون‌های استروژن و پروژسترون قرار می‌گیرند. سلول‌های سرطانی دارای گیرنده‌هایی هستند که با استفاده از آن‌ها می‌توانند به استروژن و پروژسترون وصل شوند و به مرور رشد کنند. در روش هورمون درمانی با استفاده از قرص‌ها از اتصال سلول سرطانی به استروژن و پروژسترون جلوگیری می‌شود. هرمون درمانی به دو روش مختلف انجام می‌شود که عبارت‌انداز:

 • تعدیل کننده های انتخابی گیرنده استروژن (SERMs)
 • مهارکننده های آروماتاز

بیشتر بخوانید: چکاپ چیست؟

درمان هدفمند

برخی از تومور‌های پستان پروتین HER2 بسیار زیادی را تولید می‌کنند. از این رو برخی از دارو‌های بیولوژیکی هستند که از تولید بیش از اندازه HER2 جلوگیری کرده و منبعی که سلول از آن‌ها انرژی دریافت می‌کرده را قطع می‌کنند. از این روش معمولا برای مواقعی که بیماری بسیار گسترش یافته، استفاده می‌شود تا وضع بیمار بیش از پیش بدتر نشود. این روش معمولا با راه های درمان سرطان سینه به طور همزمان مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نتیجه‌گیری

سرطان سینه یکی از بیماری های شایع در بین افراد، مخصوصاً بانوان است. در این مقاله به راه های درمان سرطان سینه پرداختیم و مشخص شد برای درمان این سرطان چهار روش وجود دارد. اما بهتر است خانم ها به صورت دوره آزمایش ضروری مخصوص بانوان را انجام داده. با توجه به بیماری کرونا بهتر است از آزمایشگاه های معتبر شهر خود استفاده کنید. به عنوان مثال اگر ساکن مشهد هستید، می توانید با سرچ کلمه آزمایشگاه در مشهد به لیستی از این آزمایشگاه دست پیدا کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 × دو =