آزمایش بارداری

تست بارداری چیست و چگونه انجام می شود؟

تست بارداری چیست ؟ تست بارداری یکی از رایج ترین تست ها بین بانوان برای تعیین وضعیت بارداری خود است. این تست هم روش خانگی دارد که به کمک وسیله ای به نام “بیبی چک” انجام می‌شود و هم به کمک تست آزمایشگاهی که اصولی ترین و مطمئن ترین روش است. تست بارداری همواره با مشکلات و دستور العمل های خاصی همراه بوده که در ادامه به آن می‌پردازیم.

اول از اینکه بخواهیم در مورد انواع تست بارداری و طریقه انجام آزمایش آن برویم، ابتدا باید بفهیم که تست بارداری چیست ؟  بانوان به کمک تست بارداری متوجه باردار بودن خود می‌شوند. این تست را هم در خانه و هم در آزمایشگاه می‌توان انجام داد. به طور تقریبی تست بارداری در ۹۹% مواقع قابل اعتماد است و نتیجه درست را نشان می‌دهد. گفتنی است اولین علائم برای بارداری تاخیر در پریود است. اگر متوجه تاخیر در پریود خود شدید این تست را انجام دهید زیرا هر چه زودتر متوجه بارداری خود شوید، زودتر می‌توانید از سلامتیتان مراقبت کنید. در این مقاله به معرفی تست بارداری، انواع آن و چگونگی انجام شدن آن پرداخته‌ایم.

تست بارداری به چه صورت انجام می‌شود؟

تست بارداری هورمون اچ سی جی را در بدن بانوان چک کرده و با توجه به سطح این هورمون باردار بودن و یا نبودن فرد را نشان می‌دهد. اگر سطح اچ سی جی که به عنوان هورمون بارداری شناخته می‌شود از ۵ mIU/ml (واحد بین‌المللی میلی در هر میلی‌لیتر) کمتر باشد نتیجه تست منفی و اگر از سطح ۲۵ mIU/ml بیشتر و یا برابر باشد، نتیجه تست مثبت است و اگر بین این دو عدد باشد نتیجه قطعی نبوده و بهتر است پس از ۴۸ الی ۷۲ ساعت تست بارداری تکرار شود. گفتنی است سطح این هورمون در طول بارداری افزایش می‌یابد به طوری که بین ۸ تا ۱۱ هفته پس از بارداری به بالاترین میزان خود می‌رسد. هورمون اچ جی سی زمانی که تخمک بارور است آزاد می‌شود و با چسباندن خود به لایه درونی رحم، لانه گزینی می‌کند. اچ جی سی پس از ۱۰ الی ۱۴ روز در خون یا ادرار فرد قابل شناسایی است.

آشنایی با انواع تست بارداری

تست بارداری را می‌توان هم در خانه و هم در آزمایشگاه انجام داد. این تست شامل آزمایش خون و آزمایش ادرار بوده که آزمایش ادرار را در خانه می‌توان انجام داد ولی برای آزمایش خون باید به آزمایشگاه رفت.

تست بارداری در خانه

تست بارداری در خانه به کمک بیبی چک انجام می‌شود. این تست به این صورت است که بر روی نوار آن ادرار کرده و پس از ۱ الی ۲ دقیقه نتیجه به شما نمایش داده خواهد شد. برای انجام این تست می‌توانید بیبی چک را در داخل یک ظرف از ادرار کرده و یا با قطره چکان نمونه ادرار را بر روی نوار تست قرار دهید. از آن جایی که برندهای مختلفی بیبی چک را تولید می‌کنند، زمان نتیجه‌دهی هر برند می‌تواند متفاوت از برند دیگر باشد.

نتیجه نشان داده شده برای هر برند بیبی چک متفاوت بوده پس بهتر است برای فهمیدن نتیجه دستورالعمل این تست را قبل از انجام آن مطالعه کنید. به طور کل نتیجه تست بیبی چک به ۳ صورت نشان داده می‌شود.

  • ظاهر شدن کلمه باردار و یا غیر باردار
  • تغییر کردن خط روی نوار تست، که به صورت مثبت و یا منفی ظاهر می‌شود.
  • تغییر کردن رنگ نوار تست

تست بارداری در آزمایشگاه

تست بارداری در آزمایشگاه به آزمایش بتای خون بارداری نیز معروف است. این تست روشی دقیق‌تر و کامل‌تر از بیبی چک است و بهتر است برای اطمینان از بارداری از این تست نیز کمک بگیرید. در رابطه با استفاده از خون در تست بارداری دو روش استفاده می‌شود که یکی آزمایش اچ سی جی کمی و دیگری آزمایش اچ سی جی کیفی است. مورد اول میزان دقیق اچ سی جی موجود در خون را اعلام می‌کند و مورد دوم تنها نشان می‌دهد که اچ سی جی در خون فرد آزمایش دهنده وجود دارد یا خیر.

به طور کل تست بارداری با بیبی چک تا ۹۹% جواب درست می‌دهد ولی در برخی از مواقع جواب منفی این تست می‌تواند ناشی از موارد دیگر نیز باشد. به طور مثال ممکن است زمان انجام تست زودتر از حد ممکن بوده و بیبی چک نتوانسته اچ سی جی موجود در ادرار را تشخیص دهد و یا این که از این وسیله به درستی استفاده نشده است. پس برای اطمینان بیشتر بهتر است از تست بارداری در آزمایشگاه نیز کمک گرفته شود. از آن جایی که این آزمایش وقت‌گیرتر بوده و باید در آزمایشگاه انجام شود، هزینه بیشتری می‌طلبد ولی چون تست دقیق‌تری است بیشتر بانوان پس از تست با بیبی چک برای اطمینان از حاملگی و یا حامله نبودن از این تست نیز استفاده می‌کنند.

تست بارداری را چه زمان می‌توان انجام داد؟

در صورت به تاخیر افتادن دوران قاعدگی، ۱۴ روز پس از آن می‌توانید از تست بارداری برای متوجه شدن باردار بودن و یا باردار نبودن استفاده کنید. البته از آن جایی که تاخیر در پریود برای همه خانم‌ها اتفاق می‌افتد، برای اطمینان بیشتر از نتیجه تست می‌توانید تا زمان شروع پریودتان صبر کنید. در صورتی که می‌خواهید تست بارداری را انجام دهید، بهترین موقع در روز صبح پس از بیدار شدن است زیرا خوردن مایعات می‌تواند بر روی نتیجه تست تاثیر بگذارد و موجب اشتباه منفی نشان دادن آن شود.

داروها و بیماری‌هایی که بر روی تست بارداری تاثیر می‌گذارند

داروهایی چون پرومتازین، داروهای آرام‌بخش مانند کلربرومازین، داروهای مسکن، قرص‌های خواب‌آور، داروهای مرتبط به بیماری پارکینسون، مواد مخدرهایی مانند متادون، داروهای ضد تشنج مانند داروهای صرع، داروهای ادرارآور و داروهای ناباروری بر روی تست بارداری تاثیر می‌گذارند. گفتنی است الکل بر روی تست بارداری تاثیری نخواهد گذاشت زیرا در اندازه‌گیری سطح هورمون خللی وارد نمی‌کند ولی فردی که در تلاش برای باردار شدن است باید از مصرف الکل پرهیز کند زیرا مصرف آن تاثیر منفی بر رشد جنین خواهد گذاشت.

برخی بیماری‌ها هستند که موجب بالا رفتن میزان اچ سی جی در بدن شده و در زمان انجام تست بارداری ممکن است موجب اشتباه انداختن فرد شوند. این بیماری‌ها شامل کمبود ایمونوگلوبولین A که آنتی بادی مهم در عملکرد ایمنی بدن است، بیماری تروفوبلاستیک که توموری نادر در رابطه با بیماری است و بیماری نئوپلاسم تروفوبلاستیک که تومور رحمی نادری است، هستند. همچنین برخی از انواع سرطان نیز موجب افزایش اچ سی جی در بدن می‌شوند که این بیماری‌ها عبارتند از: سرطان پروستات، سرطان کارسینوم سلول ترانزیشنال مثانه و مجاری ادراری، سرطان سیستم‌های گوارشی و سرطان کلیه.

نتیجه‌گیری

چه از بیبی چک و چه از آزمایش خون برای تست بارداری خود استفاده می‌کنید، توجه به نکات گفته شده در این مقاله برای هر دو این تست‌ها ضروری خواهد بود. در صورتی که نتیجه توسط هر کدام از تست‌ها مثبت بود، لازم است به پزشک زنان و زایمان مراجعه کرده تا پزشک راهنمایی‌های لازم را برای مراحل اولیه بارداری بکند. اگر می‌خواهید برای انجام تست بارداری به یک آزمایشگاه در مشهد مراجعه کنید، ما بهترین آزمایشگاه مشهد ، یعنی آزمایشگاه ایران مهر مراجعه کنید و از بهترین امکانات و تجهیزات این آزمایشگاه استفاده نمایید. امیدواریم با مطالعه به جواب سوال تست بارداری چیست و چگونه کار می‌کند برسید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *