علت سرطان سینه

سرطان سینه چیست و به چه علت اتفاق می افتد؟

سرطان سینه نوعی بیماری است که به دلیل جهش و یا تغییر DNA سلول‌های پستان در خانم ها و آقایان به وجود می‌آید. اما بیشترین افرادی که به این بیماری دچار می‌شوند، خانم‌ها هستند. هنگامی که این عارضه در افراد شکل می‌گیرد، تومورهایی در سینه‌ی افراد به وجود می‌آید که با اشعه ایکس می‌توان متوجه آن شد و یا می‌توان آن را به صورت توده‌ای در سینه‌های خود حس کرد.

اکثر توده‌های پستان خوش خیم هستند و به آن‌ها توده‌های غیر سرطانی می‌گویند. این توده‌ها رشد غیر طبیعی دارند و خوشبختانه در خارج از سینه پخش نشده و از این رو خطری فرد را تهدید نمی‌کند. اما باید گفت که برخی از توده‌های غیر سرطانی خود علت سرطان سینه می‌شوند. به طور کلی برای آن که بتوان متوجه شد که توده شکل گرفته بدخیم یا خوش خیم است باید توده سرطانی و تغییرات ظاهری پستان زیر نظر پزشک متخصص بررسی شود.

علت سرطان سینه چیست؟

سرطان سینه به دلیل جهش و یا تغییر DNA سلول‌های پستان یا سینه به وجود می‌آید. علت سرطان سینه عوامل مختلفی دارد که می‌‌توان با رعایت کردن آن‌ها احتمال ابتلا به این عرضه را کاهش داد.

افراد، هنگامی که به این به بیماری مبتلا می‌شوند کنترل رشد و تقسیم سلولی در آن‌ها مختل می‌شود. از این رو سلو‌ل‌های جهش یافته یا کاملا از بین می روند و یا سیستم ایمنی بدن به آن‌ها حمله می‌کند. اما برخی از سلول‌ها در مقابل حمله سیستم‌های ایمنی در امان می‌مانند و با رشد کردن، تبدیل به یک تومور در سینه خواهند شد. این موضوع را می‌توان علت سرطان سینه دانست.

اما باید گفت که علل دیگری برای ابتلا به این بیماری وجود دارد که احتمال ابتلا به آن را بیش از پیش افزایش می دهد. چاقی بیش از حد و یا مصرف بی رویه الکل می‌تواند سبب بروز این عارضه در بدن فرد شود. از این رو برای آن که بتوانید احتمال ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهید باید تغییراتی را در رژیم غذایی خود به وجود آورید.

همچنین باید گفت که علت سرطان پستان می‌تواند کاملا ارثی باشد. به طور کلی افرادی که در بدن خود جهش ژن‌های BRCA1 و BRCA2 را دارند، احتمال ابتلای آن‌ها به نسبت سایر افراد بیشتر است.

به طور خلاصه‌ تر می‌توان علت سرطان سینه را به شکل زیر بیان کرد:

  • جهش یا تغییر در DNA سلول‌های پستان
  • رژیم غذایی نادرست و چاقی مفرط
  • مصرف بی رویه مشروبات الکی
  • جهش‌های ژن‌های BRCA1 و BRCA2 در بدن

بیشتر بخوانید: سرطان معده چیست؟

روش‌های تشخیص سرطان سینه

روش های مختلفی برای تشخیص سرطان سینه وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می توان وجود یا عدم وجود سرطان را متوجه شد و همچنین علت سرطان سینه را فهمید. این موارد به شرح زیر هستند:

  • ماموگرافی
  • سونوگرافی
  • ام آر آی (MRI)
  • نمونه برداری یا بیوپسی

ماموگرافی

در ماموگرافی از اشعه‌های ایکس برای عکس برداری از سلول‌های پستان استفاده می‌کنند. این روش یکی از بهترین روش‌ها برای تشخیص سرطان سینه است. از روش ماموگرافی به عنوان ساده و سریع‌ترین روش برای تشخیص علت سرطان سینه یاد می‌کنند. در این روش خطرات ناشی از برخورد اشعه ایکس به بدن بسیار ناچیز است و می‌توان از آن صرف نظر کرد.

سونوگرافی

یکی دیگر از راه‌های تشخیص سرطان پستان سونوگرافی است. در این روش بر خلاف روش ماموگرافی از امواج صوتی برای بررسی توده‌های پستانی استفاده می‌کنند. معمولا این روش زمانی مورد استفاده قرارمی‌گیرد که تشخیص علت سرطان سینه برای پزشک سخت شده باشد. به عنوان مثال در صورتی که بافت پستان در بیمار سفت و فشرده شده باشد، تشخیص برای پزشک سخت و پیچیده می‌شود. از این رو بهتر است که برای تشخیص از این روش بهره گرفت. علاوه بر این موضوع برای افرادی که سن بالایی نیز دارند، سونوگرافی روش بهتری است.

بیشتر بخوانید: علائم سرطان سینه

ام آر آی (MRI)

ام آر آی را می‌توان کمک کننده آزمایش سونوگرافی و ماموگرافی معرفی کرد. سلول‌های سرطانی مخفی را می‌توان به کمک آزمایش ام آر آی شناسایی کرد. معمولا از این روش برای افرادی که سینه‌ی خود را پروتز کرده‌اند و یا در گذشته تحت عمل جراحی قرار گرفته‌اند، برای تشخیص علت سرطان سینه استفاده می‌شود.

نمونه برداری یا بیوپسی

اگر معاینات و نتایج تصویر برداری‌های پستان غیر منطقی باشد، از روش بیوپسی برای تشخیص بیماری استفاده می‌کنند. روش‌های مختلفی برای این امر وجود دارد که می‌توان به نمونه برداری با سوزن باریک و نمونه برداری بافتی به وسیله‌ی سوزن اشاره کرد.

بیشتر بخوانید: آزمایش های ضروری برای خانم ها

آیا سرطان سینه کشنده است؟

هنگامی که افراد به سرطان سینه دچار می‌شوند، روحیه خود را می‌بازند و با استرس و نگرانی‌های بسیار شرایط را برای خود وخیم‌تر می‌کنند. بیماری سرطان سینه در بین بانوان بسیار رواج دارد و دلیل مرگ میر زیاد این بیماری به دلیل خطرناک بودنش نیست. هرچه میزان افرادی که به یک بیماری یا سرطان مبتلا می‌شوند، بیشتر باشد، طبیعا آمار مرگ و میر آن نیز افزایش می‌یابد. پس این که گفته می‌شود سرطان پستان بعد از سرطان ریه، بیشترین مرگ میر را داشته، ترسناک نیست.

خوشبختانه، امروزه با توجه به پیشرفت علم و تجهیزات پزشکی تشخیص سرطان پستان و علت سرطان سینه بسیار راحت‌ و آسان شده است. علاوه بر آن این بیماری را می‌توان با روش غربالگری درمان کرد. پیشرفت در زمینه‌ی غربالگری سبب شده است تا بسیاری از بیماران از این عارضه جان سالم به در ببرند. طبق آخرین آماری که در آمریکا گرفته شده است، تنها ۶٫۱ درصد از مبتلایان به سرطان سینه جان خود را از دست داده‌اند. با توجه به این توضیحات باید گفت که در صورت بروز این بیماری، باید در کامل خونسردی علت سرطان پستان را متوجه شوید و با استفاده از روش‌های مختلف درمان خود را آغاز کنید.

بیشتر بخوانید: راه های درمان سرطان سینه چیست؟

نتیجه گیری

سرطان سینه از جمله سرطان‌های رایج در بین بانوان است که دلایل مختلفی در بروز آن دخیل هستند. اضافه وزن یکی از مهم‌ترین دلایلی است که افراد را به این بیماری دچار می‌کند. مصرف مشروبات الکی از دیگر عوامل تاثیر گذار در بروز سرطان سینه است. همچنین علت سرطان سینه می‌تواند وراثت باشد. این بیماری بر خلاف تصور عموم افراد، فقط مختص به بانوان نیست بلکه برخی از مردان نیز به آن دچار می‌شوند.

امروزه با وجود پیشرفت تجهیزات پزشکی، به راحتی می‌توان این بیماری را با استفاده از ماموگرافی، سونوگرافی، ام آر آی و بیوپسی تشخیص داد. پس از آن با استفاده از روش‌های مختلف آن را درمان کرد. به طور کلی می‌توان گفت این سرطان به مانند گذشته ترسناک نیست چرا که روش‌های زیادی برای درمان آن به وجود آمده است.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 − هفت =