آزمایش چکاپ جوانان و بزرگسالان

آزمایش چکاپ جوانان و بزرگسالان

اطلاع از وضعیت درونی و جسمانی، وظیفه هر فرد نسبت به خودش است. آگاهی از سلامت خویش، انسان آن را نسبت به بیماری ها و عوارض در آینده باخبر می‌سازد و زود تر از ابتلا به هر بیماری، می‌تواند اقدام به از بین بردن آن کند. برای آگاهی از سلامت درونی و جسمی خودمان، می‌بایست هر شش ماه یکبار، اقدام به انجام آزمایش چکاپ کنید. آزمایش های چکاپ شرایط و وضعیت بدن را نسبت به ابتلا به بیماری های شایع بررسی و انسان را نسبت به خطرات پیش رو آگاه می‌سازد.

انجام آزمایش چکاپ با وضعیت سنی فرد رابطه مستقیم دارد و در هر رده سنی، آزمایشات مختلفی باید گرفته شود. ما در مقاله های گذشته به آزمایش چکاپ برای نوزادان و شیرخوارگان و آزمایش چکاپ برای کودکان ۲ تا ۱۲ سال پرداخیتم و برای کامل کردن این روند، سعی داریم در این مقاله به آزمایش چکاپ جوانان و بزرگسالان که عمدتا رده سنی ۲۰ تا ۴۰ سال را شامل می‌شود، بپردازیم. پس تا انتها این مقاله همراه ما باشید.

لیست آزمایشات چکاپ جوانان و میانسالان

آزمایش چربی خون

آزمایش چربی یا آزمایش کلسترول خون، یکی از آزمایش های چکاپی می‌باشد که در سنین جوانی و میانسالی برای سنجش میزان چربی در خون از جمله کلسترول و تری گلسرید استفاده می‌شود. از انجام این آزمایش برای تشخیص میزان خطر ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی مشکلات مربوط کبد و پانکراس و برخی بیماری های ژنتیکی دیگر، استفاده کرد.

آزمایش کلسترول خون یکی از آزمایش های چکاپ است که در بیشتر اوقات همراه با آزمایش قند خون و فشار خون تجویز می‌شود. انجام آزمایش چربی یا کلسترول خون برای جوانان ۴ و برای میانسالان ۶ سال یک بار تجویز می‌شود. اگر در فرد علائمی از بیماری های مربوط به فشار و کلسترول رویت شود و در مرحله خطرناک قرار گیرد، انجام تست ها به صورت ۳ ماه یکبار خواهد بود.

آزمایش سلامت کبد

یکی از مهم ترین اندام های بدن، کبد است. خون در تمام بخش های بدن جاری است و مواد مغذی را در اختیار سلول ها قرار داده و مواد زائد را حمل می‌کند تا نهایت خون تصویه شود. تصفیه خون بر عهده کبد است. این عضو بدن اهمیت بسیار زیادی در سیستم گوارشی و تصفیه خون دارد و هر گونه اختلال و مشکل در عملکرد این اندام، عوقب بسیار خطرناکی را به دنبال خواهد داشت.

برای اطلاع از عملکرد کبد و جلوگیری از وقوع مشکلات خطرناک، به سراغ آزمایش سلامت کبد بروید. در آزمایش کبد، ابتلا به بیماری های شایع در سنین جوانی و بزرگسالی مانند هپاتیت، سیروز کبدی، کبد چرب، آنسفالوپاتی کبدی، سرطان کبد و بیماری ویلسون تشخیص و شناسایی می‌شود.

بسیاری از این بیماری ها به دلیل نداشتن رژیم تغذیه نامناسب، مصرف الکل، مصرف دخانیات و ورزش نکردن در سنین جوانی شروع و علائم آن ها در سنین میانسالی پدیدار می‌شود.

آزمایش ایدز

یکی از خطرناک ترین بیماری هایی که کل مردم دنیا را تهدید می‌کند، بیماری ایدز است. این بیماری در گروه بیماری هایی قرار می‌گیرد که امکان سرایت بین افراد را به شیوه های مختلف مانند انتقال خونی، رابطه جنسی، انتقال از مادر به فرزند و … دارد. نکته قابل توجه بیماری ایدز این است که علائم ایدز از ۶ ماه تا ۱۰ سال ظاهر نمی‌شود.

متاسفانه در کشور ما ایران، تعداد مبتلایان به بیماری خطرناک ایدز کم نیست و به تعداد آن ها افزوده می‌شود. بیش از نیمی از مبتلایان به بیماری ایدز در سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی می‌باشند. در این سنین رفتار های پرخطر جنسی یا تزریق مواد مخدر از یک سرنگ، بسیار شایع است که همین دلیل بر ابتلا بیماری شده است.

توصیه می‌شود اگر در این سن هستید و احتمال ابتلا به ویروس HIV را می‌‎دهید (حتی یک درصد) حتما اقدام به انجام آزمایش HIV کنید. تست ایدز کاملا رایگان بوده و حتی بدون دریافت اطلاعات شما انجام می‌شود، در نهایت جواب آن کاملا محرمانه در اختیار شما قرار

آزمایش قند خون

قند خون یکی از مهم ترین ترکیباتی است که برای انجام متابولیسم بدن و تامین انرژی برای فعالیت‌های روزمره، نیاز است. اگر میزان قند خون کاهش یابد، بدن یا افت انرژی و ضعف روبه‌رو می‌شود همچنین زیاد بودن میزان فند خون، برای بدن مشکل ساز خواهد بود. برای اطلاع از افزایش یا کاهش قند خون، می‌بایست آزمایش قند خون بدهید. آزمایش قند خون جهت تشخیص و انحراف قند خون تجویز می‌شود.

انجام آزمایش دیابت و قند خون، در سنین جوانی برای تعیین این است که آیا سطح قند خون شما در محدوده سالم قرار دارد یا خیر. همچنین این آزمایش برای تشخیص دیابت یا شرایط پیش دیابتی در سنین جوانی و جلوگیری از پیشرفت این بیماری در سنین بزرگسالی می‌‌باشد.

با توجه به افزایش ابتلا به بیماری هایی نظیر دیابت در سنین میانسالی، توصیه می‌شود در سنین جوانی اقدام به انجام آزمایش قند خون کرده، تا در صورت رویت عوامل بیماری زا، خیلی زود اقدام به درمان و از بین بردن بیماری های ناشی از قند خون بکنید.

سخن پایانی

سنین جوانی تا میانسالی، بهتر سن برای تشخیص به موقع بیماری های شایع و خطرساز در سنین بزرگسالی است، اگر در همان سن به طور منظم اقدام به انجام آزمایش چکاپ جوانان و بزرگسالان کنید، از ابتلا به بسیاری از بیماری در سنین بزرگسالی جلوگیری می‌شود. همچنین انجام آزمایش چکاپ در سنین جوانی، شما را از عادت های غلط که در سلامتی تان نقش دارد، آگاه می‌سازد و شما را به شما در انجام عادت های صحیح که باعث بهبود کیفیت زندگی و سلامت کمک می‌کند.

برای انجام کلیه آزمایش های چکاپ، مخصوصا آزمایش چکاپ جوانان و بزرگسالان، می‌توانید به آزمایشگاه ایران مهر مراجعه نمایید. آزمایشگاه ایران مهر، یک آزمایشگاه پاتولوژی معتبر در مشهد می‌باشد که با استفاده از مناسب ترین تجهیزات آزمایشگاهی و بروز ترین فناوری ها، آماده خدمت رسانی به شما مراجعین محترم است. برای اطلاع از آدرس و راه های ارتباطی مجموعه می‌توانید به صفحه تماس با ما سایت ایران مهر مراجعه نمایید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *